featured

1.5 senedir süren savaşta bir ilk! Ukrayna taarruza geçti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

24 Şubat 2022’de Rus ordusunun Ukrayna topraklarına girmesiyle başlayan savaş hala sürüyor. Savaş nedeniyle binlerce kişi canından oldu, milyonlarca insan ise öbür ülkelere göç etti.

“KARŞI ATAK GERÇEKLEŞİYOR”

İKİ TARAF DA BİRBİRİNİ YALANLIYOR

Bu açıklamalar, Ukrayna’nın güneyinde ve doğusunda çatışmaların tırmanmasının ve beklenen hücumun ilerleyişi hakkındaki spekülasyonların akabinde geldi. Ukrayna birliklerinin doğuda Bahmut yakınlarında ve güneyde Zaporijya yakınlarında ilerlediği ve Rus gayelerine uzun menzilli hücumlar düzenlediği bildirildi. Lakin savaşan iki taraf birbirinin zıttı savlarda bulunurken, cephedeki gerçeği kıymetlendirmek sıkıntı. Ukrayna ilerlediği savında, Rusya ise atakları püskürttüğünü öne sürüyor.

PUTİN “BAŞARISIZ OLDULAR” DEMİŞTİ

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Cuma günü yayınlanan bir röportajında, Ukrayna kuvvetlerinin taarruza başladığını, fakat ilerleme teşebbüslerinin ağır kayıpları beraberine getirerek başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi. Cumartesi günü Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile görüşmesinin akabinde Kiev’de açıklama yapan Zelenski ise Rus başkanın kelamlarını “ilginç” olarak nitelendirdi.

1.5 senedir süren savaşta bir ilk! Ukrayna taarruza geçti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir