featured

9 kişinin can verdiği yangın elektrikli sobadan çıkmış

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçen yıl kasım ayında Bursa’nın Değirmenönü Mahallesi Bıçakçı Bayır Sokak’ta 4 katlı binanın 2 katındaki meskende çıkan yangında; Suriye asıllı Amina Eltaha Elmuse, çocukları Yasir (1), Muhammed (3), Ahmed (4), Gerem (6), Merem (9), Ali Aljasem (10) ile yeğenleri Ahmed ile Ali El Cesim kardeşler hayatını kaybetti.

Yangın sırasında dışarıda olup, alevlere müdahale etmek isterken dumandan zehirlenen baba Hüseyin Aljasem ile 4’üncü katta mahsur kalıp, etkilenen 3 kişilik Suriyeli aile de hastanede tedavi oldu.

KİMSEDEN ŞİKAYETÇİ OLMADILAR

Cumhuriyet Başsavcı Vekili ile 3 savcının, ‘taksirle yangına neden olma’ suçlaması ile yürüttüğü soruşturma, takipsizlikle sonuçlandı. Yangında eşi ve 6 çocuğunu kaybeden Hüseyin Aljasem ile ölen öteki 2 çocuğun babası Amir El Cesim, sözlerinde kimseden şikayetçi olmadıkları belirtti.

ELEKTRİKLİ SOBADAN ÇIKMIŞ

Takipsizlik kararında yer alan uzman raporuna nazaran, yangının elektrikli sobadan kaynaklı çıktığı belirtildi. Raporda, dairenin giriş kısmının sağında yer alan birinci odada çıkan yangına ait, ‘Elektrikli sobanın hararetinin odada bulunan poliüretan materyalli dokumacılık materyallerini tutuşturması sonucu meydana gelme ihtimali yüksek görülmüştür’ denildi. Raporda ayrıyeten anne Amina Eltaha Elmuse’nin, kolay yanan dokuma gereçlerini yanılgılı kullanımı, bilgisizliği ve tedbirsizliği nedeniyle kusurlu olduğu belirtildi.

ŞÜPHELİ DAVRANIŞI OLAN YOK

Kimya İhtisas Dairesi’nin raporuna nazaran de 9 kişinin karbonmonoksit zehirlenmesi ve alev yanıkları nedeniyle öldüğü kaydedildi. CD ve imaj izleme tutanağında da olay yerinde kuşkulu davranış sergileyen şahısların bulunmadığına işaret edildi. ‘Çok sayıda kişinin sözlerinde de yangının öteki birine izafe edilecek kasta ve taksire dayalı hareketi sonucunda gerçekleştiğine dair kâfi kuşku oluşturacak somut kanıt elde edilemediği’ tarafında tabirlerin yer aldığı kararda; kabahatin yasal ögelerinin oluşmadığı ve kovuşturmaya yer olmadığı aktarıldı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şimdiki
9 kişinin can verdiği yangın elektrikli sobadan çıkmış

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir