featured

AB, adeta Zuckerberg’ün servetine el koydu: Meta’ya tarihi ceza!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri ortasında son yıllarda ferdî datalar konusunda büyük bir uyuşmazlık süregeliyor. Bilhassa ABD’li teknoloji devleri Meta, Apple ve Microsoft üzere şirketlerin kullanıcı bilgilerini Avrupa’da tutmak yerine ABD’ye nakletmesi bu durumu tetikliyor. Son olarak Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, Avrupa Birliği’nden 1.2 milyar euro (1.3 milyar dolar) fiyatında tarihi bir ceza yedi.

Meta, Avrupa Birliği’nden 1.3 milyar dolar ceza yedi!

Avrupa Birliği ve Amerikan yetkilileri, Meta’nın ABD ve Avrupa ortasında kullanıcı bilgilerini taşımaya devam etmesi için yeni yasal müdafaalar sağlayacak bir bilgi paylaşım muahedesi üzerinde görüşmeler yapıyor. Bu, yaklaşık 1 yıldır sürüyor.

Ancak AB’nin Meta için bugün aldığı 1.3 milyar dolar fiyatındaki ceza kararı, görüşmelerin şu ana kadar hiçbir tesirinin olmadığını gösteriyor. Çünkü şirketler dataları nakletmeye devam ediyor ve AB vatandaşları Avrupalıların ABD nezaretinden korumadığını savunuyor. Ayrıyeten bu kadar yüksek cezalar olsa bile

AB’nin bilgi müdafaa kuralları, ulusal güvenlik kanunları ve öbür düzenlemeleri, şirketleri bilgilerin dünya genelindeki data merkezlerine serbestçe hareket etmesine müsaade vermek yerine, toplandığı ülkede depolanmasına zorlanıyor.

Örneğin Facebook şayet Türkiye’deki kullanıcıların şahsî datalarını, gezdiği siteleri yahut tıkladığı haberleri işleyerek karşısına buna nazaran reklamlar yahut sayfalar çıkarmak istiyorsa, bu bilgileri Türkiye’de açacağı sunucularda tutup işlemesi gerekecek. Çünkü geçmişte yaşanan ve ABD yargısına taşınan birçok olay nedeniyle bilgilerin NSA üzere istihbarat servislerine sunulabileceği korkusunu beraberinde getiriyor.

AB tarafından bugün alınan ceza kararı ise G.D.P.R. kapsamında verilen bir rekor ceza olması bekleniyordu. Bunun nedeni ise Meta’nın baş mali işler sorumlusu Susan Li tarafından geçtiğimiz ay yatırımcılara yapılan açıklamada dünya genelindeki reklam gelirinin yaklaşık yüzde 10’unun AB ülkelerindeki Facebook kullanıcılarına yönelik reklamlardan geldiğini söylemesiydi. Bu da yaklaşık 117 milyar doların 11.7 milyar dolarına tekabül ediyor.

Tabii Meta ve başka ABD’li şirketler, 2020 yılında Avrupa mahkemeleri tarafından geçersiz kılınan eski data muahedesinin yenisinin gelmesini umut ediyor. Geçtiğimiz yıl da Joe Biden ve Avrupa Birliği’nin lideri Ursula von der Leyen, Brüksel’de bu muahedenin ana çizgilerini duyurdu. Fakat belirttiğimiz üzere detaylar 1 yıldır müzakere ediliyor ve AB’nin bunu bekleyecek sabrı yok üzere gözüküyor.

AB, adeta Zuckerberg’ün servetine el koydu: Meta’ya tarihi ceza!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir