featured

ABD savaş gemisi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde demirledi! KKTC ve Türkiye’den art arda tepkiler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kıbrıs Rum İdaresi’ne yaklaşık kırk yıldır uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı. Rum askerlerine eğitim veren Washington idaresi, artık de Arleigh Burke savaş gemisini Rum İdaresi’nin denetimindeki Limasol Limanı’na gönderdi.

“GERİLİMİ TERCİH EDİYORLAR”

Amerikan savaş gemisinin ziyaretine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti reaksiyon gösterdi. KKTC Dışişleri Bakanlığı da Amerikan savaş gemisinin Güney Kıbrıs Rum İdaresi ziyaretine sessiz kalmadı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada “ABD’nin Güney Kıbrıs Rum İdaresine askeri takviyesini artırarak devam ettirmesi, Doğu Akdeniz’de uzlaşı ve diplomasi yerine tansiyon ve çekişmeyi tercih ettiğini ortaya koymaktadır” tabirlerine yer verildi.

“GÖZDEN GEÇİRMEYE DAVET EDİYORUZ”

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı’nın, ABD’ye ilişkin USS Arleigh Burke isimli muhribin Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nin (GKRY) limanlarından birine demirlemesi hakkında yaptığı açıklamayı güçlü bir formda desteklediğini tabir etti.

Açıklamada şu sözlere yer verildi: “KKTC ile birlikte defaatle vurguladığımız üzere, ABD’nin bölgede Kıbrıs Türk tarafının hilafına attığı istikrar bozucu adımlar, bu ülkenin Ada’da uzun yıllar boyunca sürdürdüğü tarafsız pozisyonunu zedelemekte ve Kıbrıs’ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir tahlilin önünde mani oluşturmaktadır. ABD’yi bu siyasetlerini gözden geçirmeye davet ediyoruz. Kıbrıs’ta garantör devlet pozisyonunda bulunan Türkiye’nin her koşul ve şartta Kıbrıs Türklerinin yasal hak ve çıkarlarını savunmayı kararlılıkla sürdüreceğini tekrar vurgulamak istiyoruz.”

ABD savaş gemisi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde demirledi! KKTC ve Türkiye’den art arda tepkiler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir