ABD ve İngiltere’de şirket kuruluşu 2.5 kat arttı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri olan Estonya, Hollanda, Almanya üzere geniş bir coğrafyaya ticaretini taşımak isteyen küçük ve orta ölçekli işletmelere, şirket kuruluşundan vergilendirmeye kadar olan süreçte eser ve hizmetler sunan Mükellef, 2023’ün birinci yarısında girişimcilerin şirket kurma eğilimlerine ait bilgilerini açıkladı.

Sunduğu teknoloji platformu sayesinde işini küresele taşımak isteyen girişimcilere Workhy markasıyla hizmet veren Mükellef, 2023’ün birinci yarısında ABD ve İngiltere’de şirket kuruluşu sayısında geçen yılın birinci altı ayına kıyasla 2,5 kat artış sağladı.

Zirvenin sahibi açık orta e-Ticaret!

Mükellef’in 2023’ün birinci 6 aylık datalarına nazaran, Türkiye’de şirket kuruluşunda öncelikli tercih edilen dal yüzde 33 ile e-ticaret oldu. E-ticareti, yüzde 11,8 ile yazılım ve yüzde 4,4 ile kurye bölümleri takip etti. Yurt dışında şirket kuruluşunda da durum değişmedi.

ABD ve İngiltere’de de en çok şirket kurulan dal e-ticaret olarak kayıtlara geçti. E- ticaret dalını danışmanlık ve yazılım kesimleri takip etti. Bunlara ek olarak, sanat galerisi, evcil hayvan, organik mama ve kuaför üzere spesifik alanlarda şirket kuruluşları gerçekleşti.

Mükellef’in açıkladığı bilgilere nazaran yurt dışında şirket kuruluşunda yaş ortalaması artıyor. Türkiye’de şirket kuranların yaş ortalaması 25 olurken; İngiltere’de 27, ABD’de ise 30’lara kadar çıkıyor. Yani yurt dışında şirket kuranların yaş ortalaması daha yüksek.

2023 yılının birinci yarısına ait bilgileri pahalandıran Mükellef & Workhy Kurucu Ortağı ve CEO’su Kenan Açıkelli şunları söyledi:

“2023 yılının birinci 6 ayına baktığımızda yurt dışı şirket kuruluşunda önemli bir talep kelam konusu. ABD ve İngiltere’nin başı çektiğini görüyoruz. Mükellef ve küresel markamız Workhy ile küçük ve orta ölçekli şirketler için online muhasebe ve finansal hizmetler sunan bir teşebbüs olarak ABD ve İngiltere’de şirket kurmak isteyen Türkiye, Pakistan, Fas, Brezilya, Filipinler, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya ve kimi Avrupa ülkelerindeki pazarlara odaklanmış durumdayız.

Sahip olduğumuz teknoloji platformumuzla Türkiye, ABD ve İngiltere’de şirket kuruluşundan vergiye kadar olan tüm süreçleri uçtan uca biz yönetiyoruz. Her ay web sitemize onlarca ülkeden 100 binin üzerinde ziyaret alıyoruz.

Kullanıcılarımızın muhtaçlıkları doğrultusunda teknolojimizi geliştirmeye devam ediyoruz. 2023 yılının ikinci yarısında ABD ve İngiltere’de şirket kuruluşlarını dijitalize etmeyi ve vergi beyan süreçlerini eser üzerinde otomatikleştirmeyi hedefliyoruz.

Buna ek olarak 2023 yılı sonuna kadar 140’tan fazla ülkeden bizi tercih eden müşterilerimizin sayısını 3 katına çıkarmayı ve toplam gelirimiz içinde yurt dışının hissesini yüzde 50 artırmayı hedefliyoruz. Teknolojimizi geliştirirken elbette grubumuzu de büyütüyoruz. Yıl sonuna kadar istihdamımızı yüzde 20 daha artıracağız.”

ABD ve İngiltere’de şirket kuruluşu 2.5 kat arttı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir