featured

ABD’den 14 Mayıs seçimlerine “Batı’nın darbe girişimi” diyen Bakan Soylu’ya yanıt: Sözleri bizi her zaman endişelendirir

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimleri tüm dünya mercek altına almış durumda. Batı, 2023’ün en kıymetli seçimi diye isimlendirdiği Türkiye’deki seçimlerle ilgili daima tahliller yayınlıyor. Son olarak ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey de değerlendirmelerde bulundu.

“SOYLU’NUN KELAMLARI BİZİ HER VAKİT ENDİŞELENDİRİR”

Seçim sürecine ait VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Büyükelçi Jeffrey, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ABD ile ilgili değerlendirmeleriyle ilgili konuştu. Bakan Soylu’nun 14 Mayıs seçimlerini Batı’nın siyasi darbe teşebbüsü olarak nitelendirmesi hakkında, “İçişleri Bakanı’nın söyledikleri bizi her vakit endişelendirir. Zira uzunca bir müddettir yaptığı açıklamaları izliyorum ve kendisinden ülkem hakkında adil ya da yanlışsız hiçbir şey duymadım. Lakin neyse ki ABD-Türkiye bağlarından o sorumlu değil. Bu işlerden sorumlu olan şahısların Washington’a ve Washington’un Ankara’daki rolüne bakışları çok farklı.” dedi.

“BU ÇOK ANCAK ÇOK BELİRLEYİCİ BİR SEÇİM”

Jeffrey, bu seçimlerin Türkiye tarihinin en değerli seçimleri olarak nitelendirildiği istikametindeki görüşe katıldığını belirterek, “Bu seçimler çok kıymetli zira bilhassa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın altı yıl evvel çok yakın sonuçların çıktığı bir referandumla kurduğu başkanlık sistemi için, birinci temel referandum niteliği taşıyor. Bu modeli ve son 20 yıllık AK Parti idaresini beğeniyorlar mı? Bu, çağdaş Türk tarihinde gördüğümüz tek partili lakin koalisyon ortaklı en uzun iktidar. Hasebiyle bu çok lakin çok belirleyici bir seçim” dedi.

ABD’den 14 Mayıs seçimlerine “Batı’nın darbe girişimi” diyen Bakan Soylu’ya yanıt: Sözleri bizi her zaman endişelendirir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir