featured

AB’den önemli karar: Değiştirilebilir bataryalar geliyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün Avrupa Kurulu (AB) tarafından onaylanan bir karar gündeme oturdu. Kurul, değiştirilebilir telefon bataryalarını mecburî kılan yeni düzenlemeleri onayladı. Bu kararla birlikte AB, telefonlarındaki pillerin kullanıcılar tarafından değiştirilebilmesi sağlamayı amaçlıyor. İşte detaylar!

Tüm telefonlar 2027 yılına kadar değiştirilebilir bataryaya sahip olacak

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, bugün değiştirilebilir telefon pillerini zarurî kılan yeni düzenlemeleri onayladı. Bu karar, AB Parlamentosu onayını takip ediyor. Ayrıyeten kurul bu kararla birlikte özel bir araç yahut bilgiye gerek kalmadan pilleri kolaylıkla değiştirmeyi amaçlıyor.

Karar hem Parlamento hem de Kurul tarafından kabul edilmesinden sonra ve AB’nin Resmi Gazetesi’nde yayımlandıktan sonraki 20 gün içerisinde yürürlüğe girecek. Ayrıyeten AB üye ülkelerinde satılan tüm telefonların 2027 yılına kadar değiştirilebilir bataryaya sahip olması gerekiyor.

Şu anda baktığımızda pek çok akıllı telefon, kullanıcıların değiştirmesi sıkıntı olan bataryalara sahip. Bundan ötürü da pil ömrünün dolmasıyla birlikte kullanıcılar ya telefonu atıyor ya da fiyatlı pil değişimi yapıyor. Yeni düzenlemeler ise kullanıcıların sırf aygıtlarının bataryalarını değiştirerek telefonların kullanım ömrünü artırmaya yardımcı oluyor.

Söz konusu kurallar sonrasında Samsung ve Apple gibi tüm üreticilerin kurallara uyması gerektiği manasına geliyor. Fakat kimi savlara nazaran Apple ve kimi şirketler bu düzenlemelere karşı duracak. Zira değiştirilemez bataryaların asıl olayı “maliyet” oluyor.

Ayrıca alınan karardaki değerli noktalardan biri de üreticilerin atık pilleri toplaması için muhakkak bir maksatlarının olması. Buna nazaran 2027 yılının sonuna kadar yüzde 63, 2030 yılının sonuna kadar da yüzde 73’lük bir amaç yer alıyor.

Peki, siz değiştirilebilir batarya düzenlemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu karar yararlı olacak mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

AB’den önemli karar: Değiştirilebilir bataryalar geliyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir