featured

Abonelik ve şifre savaşları kızıştı: Netflix işleri tersine çevirdi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Netflix geçtiğimiz haftalarda abonelik sistemlerinde bir yeniliğe gitmişti. Şifre paylaşımı yapmanın cezalandırıldığı sistemde birinci etapta gelen bilgiler ve yansılar işlerin berbata gittiğini gösteriyordu. Lakin Netflix kararlı duruşunu bozmadı. Son gelen bilgilere bakıldığındaysa savaşı Netflix kazandı üzere gözüküyor. İşte Netflix şifre paylaşım yasağı savaşı ile ilgili son detaylar…

Netflix şifre paylaşım yasağı ile abonelik sayısını arttırıyor!

Konuyla ilgili kısa bir özet geçmek gerekirse Netflix’in şifre paylaşım yasağını duymuşsunuzdur. Yeni gelen Netflix kuralına nazaran şifre paylaşımı yaptığınız şahıslarla birebir mesken içerisinde yaşamanız gerekiyor. Yani aile fertleriniz yahut mesken arkadaşlarınız bu kapsama dahil. Şifrenizi paylaştığınız bireylerle uzak pozisyonlar ortasında giriş yapmanız halinde yasak kapsamına girmiş oluyorsunuz.

Bu yasağa nazaran şifre paylaşımı yaptığınız her kişi için Netflix’e 8 ABD doları ödemeniz gerekiyor. Daha sonrasındaysa marka tarafından bu bireylerin Netflix hesabı satın almasıyla ilgili bir ihtar yapılıyor. Yasak birinci geldiğinde birçok kullanıcı reaksiyon gösterdi. Hatta Amazon Prime Görüntü UK, bahisle ilgili olarak Netflix ile alay ettiği bir Twitter paylaşımı yaptı. Lakin son gelen datalar bu savaşı Netflix’in kazandığını gösteriyor.

Antenna isimli bir araştırma şirketi Netflix’in yasakları başlattığı periyottan itibaren topladığı dataları paylaştı. Şirket 2019 yılından beri Netflix abonelik bilgilerini kaydediyor. Bu kapsamda ortaya çıkan bilgilere bakıldığında şifre paylaşım yasağının gelmesinden sonraki 2 gün içerisinde toplamda 200 bini aşkın yeni kullanıcı Netflix’e abone oldu. Bunu takip eden başka günlerdeyse yeni gelen kullanıcı sayıları 80 bin, 75 bin, 50 bin biçiminde devam etti.

Hatta Antenna tarafından kaydedilen datalara bakıldığında Covid-19 pandemisinin başladığı Mart ve Nisan 2020 tarihlerine bakıldığında şifre paylaşım yasağında gelen yeni kullanıcı sayısının pandemi periyodu gelen kullanıcı sayısından çok daha fazla olduğu bildirildi.

İnsanların tahminen de en çok sıkılıp dijital medyaya yöneldiği periyottan bile fazla yeni kullanıcının sisteme gelmesi abonelik savaşının şu anda Netflix zaferi ile bittiğini gösteriyor. Lakin ilerleyen süreçlerde rakip medya platformlarının atakları ve kullanıcıların fikirlerinin değişmesi ile birlikte savaşın seyri nasıl ilerler sorusunaysa bir karşılık veremiyoruz.

Peki siz bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Abonelik ve şifre savaşları kızıştı: Netflix işleri tersine çevirdi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir