featured

Açlık sınırı 10 bin lirayı, yoksulluk sınırı 33 bin lirayı aştı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), mayıs ayına ait açlık ve yoksulluk hududu datalarını bugün yayınladı. Buna nazaran, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve kâfi beslenebilmesi için yapması gereken aylık besin harcaması meblağını kapsayan açlık hududu 10 bin 362 lira 1 kuruşa; besin harcaması ile giysi, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sıhhat ve gibisi muhtaçlıklar için yapılması mecburî başka aylık harcamalarının toplam fiyatı olan yoksulluk hududu 33 bin 752 lira 49 kuruşa yükseldi.

BEKAR BİR KİŞİNİN YAŞAMA MALİYETİ 13 BİN 439 LİRAYA ULAŞTI

Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti de aylık 13 bin 439 lira 41 kuruşa yükseldi. Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin besin için yapması gereken taban harcama fiyatındaki artış, bir evvelki aya nazaran yüzde 2,23 olurken 12 ay prestijiyle değişim oranı yüzde 72,18 oldu.

TAVUK BİR AYDA YÜZDE 6 ZAMLANDI

Bir ayda balık yüzde 5, tavuk yüzde 6 zamlandı. Kuru fasulyede yüzde 13, kırmızı mercimekte yüzde 9 fiyat artışı görüldü. Kuzu eti ve yeşil mercimek fiyatları hafif düzeyde artarken dana eti ortalama fiyatları yüzde 13, yumurta fiyatları yüzde 15, nohut yüzde 3 geriledi. Yağlı tohumların fiyatı bu ay sabit kaldı. Ekmek ve tahıllar kümesinde; bir ayda pirinç yüzde 7, un yüzde 13 zamlandı. Bulgur fiyatı yüzde 12 düştü. Makarna ve ekmek fiyatı birebir kaldı.

Kaynak: ANKA / İktisat
Açlık sınırı 10 bin lirayı, yoksulluk sınırı 33 bin lirayı aştı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir