featured

Airfryer ve robot süpürge fiyatlarına zam yolda

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan İthalatta Nezaret Uygulamasına Ait Bildiri, Resmi Gazete’de yayımlandı.

GÖZETİM DOKÜMANI BAKANLIK TARAFINDAN DÜZENLENECEK

Buna nazaran, porselenden sofra ve mutfak eşyası, öteki konut eşyası ve tuvalet eşyası, seramikten sofra ve mutfak eşyası, öteki mesken eşyası ve tuvalet eşyası ve seramikten heykelcikler ve öteki süs eşyasının ithalatında ileriye yönelik yürütülecek nezaret uygulamasına ait yordam ve temeller belirlendi. Kelam konusu eserler Bakanlık tarafından düzenlenecek nezaret evrakı ile ithal edilecek.

E-DEVLET ÜZERİNDEN MÜRACAAT YAPILABİLECEK

Gözetim evrakı taleplerine ait müracaatlar, Gümrükler Tek Pencere Sistemi kapsamında Bakanlık internet sayfasında yer alan “E-Hizmetler” ve “E-İşlemler” altındaki “İthalat Doküman İşlemleri” kısmında yer alan “E-İmza Uygulamalarına Giriş” kısmında elektronik imza ile yapılacak. Ayrıyeten, e-Devlet üzerinden de müracaat yapılabilecek.

TEBLİĞLER RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Bakanlığın “ithalatta nezaret uygulamasına ait bildiride değişiklik yapılmasına dair tebliğler” de Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran, sofra, mutfak, tuvalet, yazıhane, mesken tezyinatı (süsler) ve gibisi işler için cam eşya tarifli eser kümesi için belirlenen ünite gümrük değeri sayıları güncellendi. Bu eserler için gümrük değeri sayıları ton başına 1300 dolar ile 6 bin 500 dolar ortasında değişecek.

GÜMRÜK DEĞERİ ADET BAŞINA 10 DOLAR İLE 200 DOLAR ARASINDA

Yerli üretimi olan yeni kuşak eserlerden airfryer, robot süpürge, dik süpürge ve stand mikserlerin ithalatının yakından izlenebilmesi ve bilhassa düşük ünite fiyatlı ithalatın gerçekleşme şartlarının araştırılması gayesiyle, kelam konusu eşyanın belirlenen gümrük değerlerinin altında ünite değeri haiz olanlarının ithalatı ülke ayrımı olmaksızın nezarete tabi tutulacak. Kelam konusu eserler için gümrük değeri adet başına 10 dolar ile 200 dolar ortasında olacak formda güncellendi. Bildirimler yayım tarihini takip eden 30. gün yürürlüğe girecek.

Kaynak: AA / Mustafa Çalkaya – İktisat
Airfryer ve robot süpürge fiyatlarına zam yolda

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir