featured

AK Parti’nin ilk kanun teklifi, en düşük memur maaşının 22 bin TL yapılması olacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ak Parti Küme Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, 28’inci devrin birinci kanun teklifinin, en düşük memur maaşının 22 bin TL olarak düzenleneceği teklif olacağını söyledi.

“TBMM’NİN YENİ DEVİRDEKİ BİRİNCİ FAALİYETİ OLACAK”

Yeni devrin birinci yasal düzenlemelerine ait konuşan Akbaşoğlu, “28’nci devrin birinci kanun teklifi Sayın Cumhurbaşkanımızın daha evvel beyan ettiği üzere en düşük memur maaşını 22 bin TL olacak halde düzenleyecek teklif. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığına tabi emeklilerin de maaşlarının temmuz ayına dönük hem enflasyon farkı hem de refah hissesi farkının beraberce ele alınacağı bir düzenleme de gündeme gelecek. Bu düzenlemeler TBMM’nin yeni periyotta birinci faaliyeti olacak” sözlerini kullandı.

“YENİ SİVİL ANAYASA EKİM AYINDA ELE ALINACAK”

Akbaşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları çerçevesinde ekimde yeni yasama yılının başlamasıyla birlikte, öncelikli gündemlerinin yeni sivil bir anayasa olacağını da aktararak, “Bütün partilerin ortaya koyduğu sivil, demokratik, özgürlükçü, iştirakçi, kuşatıcı ve kendi paradigmasını temellendirmiş ve tutarlılığını ortaya koymuş milletimizin ve devletimizin, kırmızı çizgilerini koruma etmek suretiyle, bu manada Türkiye’yi, ‘Türkiye Yüzyılı’nın ve yepisyeni bir dünyanın lokomotifi haline getirecek yeni sivil anayasanın yapılması da temel gündemimiz olacaktır. Bunu da ekim ayında açılacak yeni yasama devrinde etraflıca konuşabilme imkanını daima bir arada elde etmiş olacağız” dedi.

“HİÇ KİMSE BU VAZİFEDEN KAÇAMAZ”

Yeni anayasa çalışmalarının yol haritasına ait de Akbaşoğlu, şöyle devam etti: “Öncelikli olarak yolun metodun belirlenmesi gerekmektedir. Daha evvel bir deneyim var. 2011 yılında bütün partiler bir komite kurmak ve üye vermek suretiyle, belli kademelerde bir ortaya gelmek suretiyle, toplumun farklı kesitleriyle bir ortaya gelmek suretiyle, TBMM’de bir komite kuruldu. Burada oluşan bir müktesebat var. Büyük bir birikim var. Geçmişte 82 Anayasası’nda yapılan çalışmalarda 60’a yakın unsurda bütün partilerin uzlaşısı kelam konusuydu. Hem geçmişte yapılan çalışmaları irdeleyip, onu da baz alıp bunun üzerinden yahut partilerin yaklaşımları çerçevesinde oluşabilecek farklı bir yöntemle daima bir arada tekrar toplumun beklentisi olan yeni bir anayasanın milletimize kazandırılması talebi ve telaffuzunu ete kemiğe büründüreceğiz. Sivil bir anayasa, seçilmiş Meclisin teşekkülü ile oluşmalı. Hiç kimse bu misyondan kaçamaz. Geniş bir uzlaşı içinde sivil anayasayı yapmakla görevlendirildik.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / İktisat
AK Parti’nin ilk kanun teklifi, en düşük memur maaşının 22 bin TL yapılması olacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir