featured

Akaryakıtta ÖTV tutarının artmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayınlandı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akaryakıtta ÖTV meblağlarını artıran karar Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe girdi. ÖTV fiyatlarındaki artış, kimi eserlerde litre başına 5 lirayı buldu.

HANGİ ESERE NE KADAR ARTIRIM GELDİ?

Böylelikle, 95 oktan kurşunsuz akaryakıtın litre fiyatı üzerinden alınan ÖTV fiyatı toplamda 7,52 lira, 98 oktan kurşunsuz akaryakıtının özel tüketim vergisi ise litre başına 7,99 lira olacak. Motorinin litresi üzerinden 7,05 lira, LPG otogazda da 5.77 lira ÖTV alınacak.

Kararla, ÖTV fiyatları motorinde ve akaryakıtta litre başına 5 lira yükseltilmiş oldu. Düzenlemeden evvel akaryakıttan litrede 2,52 TL, motorinden 2,05 TL ÖTV alınıyordu. Bu artışların pompa satış fiyatına yansımasının KDV’si ile birlikte 6 lira olması bekleniyor.

Kararla ilgili yapılan açıklama şu halde:

“Uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurundaki değişimden kaynaklı akaryakıt eserlerinde meydana gelen maliyet artışının tüketicinin kullandığı akaryakıt eserlerine yansımaması ve enflasyonla gayrete dayanak vermek hedefiyle ÖTV Kanununa ekli (I) sayılı listedeki malların (akaryakıtlar ve akaryakıt harici petrol eserleri vb.) maktu ÖTV fiyatlarında 2016 yılından itibaren bugüne kadar neredeyse hiç vergi artırımı yapılmamıştır.

Bunun sonucunda akaryakıtta, motorinde ve başka eserlerde vergi yükleri %50’leri aşan oranlarda düşmüştür. Fakat günümüzde, zelzele afetleri nedeniyle ortaya çıkan ek finansman muhtaçlığının karşılanması ve Hazine nakit rezervinin güçlü düzeyde tutulabilmesi için akaryakıt ve akaryakıt harici petrol eserlerinin ÖTV meblağlarının Cumhurbaşkanına verilen yetki hudutları içerisinde güncellenmesi gereksinimi doğmuştur.

Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıt eserlerinden alınan ve yaklaşık 7 yıldır artırılmamış olan maktu ÖTV fiyatları; akaryakıtta ve motorinde 5 TL, LPG de 4 TL, başka eserlerde de bu eserlerin ÖTV meblağlarında yapılan artış oranları temel alınarak artış yapılmıştır.”

Akaryakıtta ÖTV tutarının artmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayınlandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir