featured

Alman polisinden Sabah Avrupa gazetesine baskın! 2 gazeteci gözaltında, tepkiler art arda geldi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alman polisi, İsmail Erel ve Cemil Albay’ın konutlarında ve Sabah gazetesinin Avrupa ofisinde aramalar gerçekleştirildi ve bilgisayarlarla telefonlara el koydu. Baskının hangi hedefle yapıldığı hakkında şimdi kâfi bilgi bulunmadığı aktarıldı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI DEVREYE GİRDİ

İki gazetecinin hür bırakılması için Dışişleri Bakanlığı ve meslek örgütlerinin devreye girdikleri öğrenildi. Diplomatik kaynaklar, iki gazetecinin gözaltına alınmasının basın özgürlüğü tarafından kabul edilemez olduğunu ve bunun Alman makamlarına iletildiğini bildirdi.

ALMAN MAKAMLARIYLA GÖRÜŞÜLÜYOR

Kaynaklar, bahsin hem Ankara’da hem de Berlin’de protesto konusu yapıldığını, gazetecilere yönelik muamelenin kabul edilemez olduğunu ve gazetecilerin hür bırakılması için Alman makamlarıyla üst seviye görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

ALTUN’DAN SERT REAKSİYON: BU TAVIR KABUL EDİLEMEZ

Duruma reaksiyon gösteren Bağlantı Lideri Fahrettin Altun “Sabah gazetesi Almanya Temsilcisi İsmail Erel ve Sabah Avrupa gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemil Albay’ın, Cevheri İnanç üzere tescilli bir FETÖ mensubunun şikayeti üzerine göz altına alınmasını kınıyorum. Almanya’da terör örgütü FETÖ aleyhinde yaptıkları haberler hasebiyle Türk gazetecilerin sabahın erken saatlerinde konutlarına ve ofislerine baskın yapılarak göz altına alınması ve ekipmanlarına el koyulması, çok açık bir biçimde basın özgürlüğünün ihlal edilmesidir. Almanya’nın gazetecileri susturmaya yönelik bu tavrını kabul edilemez buluyor ve bu ülkedeki basın özgürlüğüne yönelik baskıdan telaş duyuyoruz. FETÖ’cüleri himaye eden ve bu kanlı terör örgütünün faaliyetlerine müsaade veren Alman makamlarını bu yanlış tutumdangeri dönmeye, terörle uğraşta Türkiye ile samimi bir iş birliği yapmaya ve göz altına alınan Türk gazetecileri bir an evvel hür bırakmaya çağırıyoruz.” tabirlerini kullandı.

ÇELİK: FETÖ’CÜLERİN ŞİKAYETİ ÜZERİNE GÖZALTINA ALINMALARINI KINIYORUZ

AK Partisi Sözcüsü Ömer Çelik ise yaptığı paylaşımda şu tabirlere yer verdi: “Almanya basın özgürlüğüne hürmet göstermelidir… Sabah gazetesi Almanya Temsilcisi İsmail Erel ve Sabah Avrupa gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemil Albay’ın FETÖ’cülerin şikayeti üzerine gözaltına alınmasını kınıyoruz. FETÖ’cüler bulundukları her ülke için güvenlik tehdididirler. Almanya’nın dikkate alması gereken budur…”

Kaynak: AA / Aktüel
Alman polisinden Sabah Avrupa gazetesine baskın! 2 gazeteci gözaltında, tepkiler art arda geldi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir