featured

Almanya, çipi petrole benzetti: Suudi Arabistan olmak istiyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya, yarı iletken çip üreticilerine sağladığı sübvansiyonları artırıyor. Avrupa Birliği’nin Çip Yasası, 43 milyar euro’luk bir sağlayacak. Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ise çip üretimini “21. yüzyılın petrolü” olarak nitelendirerek değerine dikkat çekti.

Almanya, çip üretiminde sübvansiyonlarını artırıyor

Intel, Wolfspeed ve Infineon gibi şirketler Almanya’da yeni yarı iletken fabrikaları kurmaya başladı. Bu hususta şirketlerin Almanya’dan aldığı sübvansiyonlar ise dikkat çekiyor. Örneğin, Infineon’un yeni fabrikası tek başına 1 milyar euro hibe alacak.

AB ve Avrupa, global tedarik zincirlerine ortak olmak istiyor. Uzmanlara nazaran Tayvan ve Güney Kore’ye çok bağımlılık bu sübvansiyonların önünü açıyor. AB, 43 milyar euroluk yatırım gayesiyle Çip Yasası’nı kabul etti. Bu yasa ile 2030 yılına kadar global yarı iletken pazar hissesini yüzde 20’ye katlamak istiyor.

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, çip üretimini “21. yüzyılın petrolü” olarak nitelendirdi. AB’nin bu husustaki çalışmalarının ise COVID-19 salgınının neden olduğu kesintilere dayandığını söyledi.

Bununla birlikte teknoloji eleştirmenleri, sübvansiyonların çip inovasyonu negatif etkileyebileceğini düşünüyor. Almanya’nın yarı iletken talebi, ekseriyetle eski teknolojileri kullanan otomotiv sanayisi, endüstriyel otomasyon ve tıbbi aygıt imalatına dayanıyor.

Sübvansiyonlarla ilgili bir öteki tartışma, Intel’in daha fazla mali dayanak talep etmesiyle ağırlaştı. Eleştirmenler, bilhassa Almanya’da üretilen son teknoloji yongaların ülkede kullanılmadığını söyledi. Bu yüzden sübvansiyonların ülkeye ne kadar fayda sağladığı tartışma konusu haline geldi.

Peki sizler bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Almanya, çipi petrole benzetti: Suudi Arabistan olmak istiyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir