featured

Almanya’da çevreciler protesto için ineklerini Meclis bahçesinde otlattı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Göstericiler “İnekler merada” yazılı pankart açarak etrafı barikatlarla kapatılan meclisin önündeki çimenlik alana inek sürüsünü otlamaya bıraktı.

“İNEĞİN YAŞAMA ALANI MERADIR”

Greenpeace’in kampanya sözcüsü Lasse van Aken, açıklamada, Berlin’in ortasında inekleri çimenlik alana salmanın garip gelebileceğini belirterek “Ancak ineğin doğal hayat alanı meradır. Ne yazık ki Almanya‘daki ineklerin birçok yılın yüzde 70’inde ahırda kalıyor. İneğin meraya ilişkin olduğuna dikkati çekmek istiyoruz.” dedi.

“HEDEFE UYGUN TAKVİYE PROGRAMI İSTİYORUZ”

Aken, Almanya Tarım Bakanı Cem Özdemir’den, ineklerin merada otlatılması için ülke çapında dayanak programı başlatmasını isteyerek “Bu, iklim, biyoçeşitlilik ve inekler için düzgün lakin maliyeti yüksek. İşte bu nedenle çiftçilerin bunu karşılayabilmesi için amaca uygun bir takviye programı oluşturulması davetinde bulunuyoruz.” tabirini kullandı.

“OLAĞANÜSTÜ BİR RESİM”

Schleswig Holstein eyaletinde çiftçilik yapan Matthias Stührwoldt da “Olağanüstü bir hareket. Benim inekler yaklaşık 4 haftadan beri merada ve yalnızca sağmak için içeriye (ahıra) alıyorum. Bunun ihmal edilmiş bir husus olduğunu düşünüyorum. Meradaki inek herkes için uygundur. Bu aksiyonu duyduğumda ‘Oraya gitmem lazım’ dedim. Federal Meclis (Reichstag) binasının önündeki çimenlik alanda inekler, inanılmaz bir fotoğraf.” değerlendirmesinde bulundu.

“SİYASETÇİLER HİÇBİR ŞEY YAPMADI”

Stührwoldt, ineklerin merada otlatılması için şimdiye kadar desteklenmediğini söz ederek “Sürüler büyüdü, ahırlarda tutulmaya başlandı ve süt performansı arttı. Siyasetçiler ineğin meraya çıkmasını desteklemek için hiçbir şey yapmadı.” diye konuştu.

Kaynak: AA / Erbil Başay – Yeni
Almanya’da çevreciler protesto için ineklerini Meclis bahçesinde otlattı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir