Amazon’dan AB’ye şaşırtan dava! Kurallara meydan okuyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En değerli çevrim içi perakende şirketlerinden biri olan Amazon, yeni bir dava durumuyla karşı karşıya. Fakat bu kere dava açan taraf Amazon. Şirket, AB’nin çevrim içi içerik kurallarına meydan okudu. Ortaya çıkan bilgilere nazaran Amazon, AB’ye “çok büyük çevrim içi şirket” dediği için dava açtı. İşte dava hakkında detaylar!

Amazon, dijital kurallara karşı çıktı!

Çevrim içi perakende şirketleri ortasında kıymetli yere sahip olan Amazon AB’ye bir dava açtı. Şirket, AB’nin kendisini Çok Büyük Çevrim İçi Platformlar (VLOP’lar) olarak isimlendirdiği listeye dahil etmesinden mutlu olmadı. Bununla birlikte bloğun Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamındaki atamanın kaldırılması için dava açtı.

Amazon, önümüzdeki ay yürürlüğe girecek olan Avrupa Birliği dijital kuralları kapsamında daha katı bir incelemeye tabi tutulması gereken bir çevrim içi platform durumunda yer alıyor. Şirket ise 27 milletten oluşan yasa kapsamında “çok büyük bir çevrim içi platform” olarak tanımlanarak haksız bir muamele gördüğünü ileri sürdü.

Bununla birlikte üst seviye bir Avrupa Birliği mahkemesine yasal itirazda bulundu. Müracaat ise Avrupa Genel Mahkemesi’ne salı günü sunuldu. Böylelikle Amazon, sınıflandırmayı protesto eden ikinci şirket oldu. Emsal biçimde Alman çevrim içi perakendeci Zalando, iki hafta evvel yasal bir tezde bulundu.

Dijital Hizmetler Yasası, kullanıcıları yasa dışı içerikten ve tehlikeli eserlerden korumak için yeni yükümlülükler getiriyor. İhlaller ise milyarlarca para cezası ve AB’de faaliyet gösterme yasağı ile cezalandırılıyor. 25 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan kurallar, Avrupa’nın toplumsal medya şirketleri ve öbür dijital platformların gücünü dizginlemeye yönelik olarak yardımcı olması beklentiler ortasında.

AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Kurulu ise mahkemede tavrını savunacağını belirtti. Bunun dışında dava hakkında direkt bir yorum yapmadı. Amazon tarafı ise DSA’nın sistematik çevrim içi risklerle uğraş etme maksatlarını desteklediğini lakin bunu öncelikle reklamcılık yoluyla gelir elde eden platformlar üzerinde olması gerektiğini söz etti.

Peki, siz Amazon dava bahsiyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Amazon’dan AB’ye şaşırtan dava! Kurallara meydan okuyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir