featured

American Airlines tek bir zeytin ile yılda 40 bin dolar tasarrufu nasıl yaptı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Havacılık sektörü ortaya birinci çıkışından itibaren birçok şaşırtan öykü de başrol oyuncusu olmuştur. Bu öykülerin kimileri büyük havacılık felaketleri üzere üzücü olaylar olurken kimileriyse “hadi oradan be” dedirtecek cinsten kıssalar oldu. American Airlines‘ında kahvaltı menülerinden tek bir zeytin adedini eksilterek yaptığı 40 bin dolarlık tasarrufta bu öykülerden biri. Pekala bunu nasıl yaptılar? İşte detaylar…

American Airlines tek bir zeytin ile yılda 40 bin dolar tasarruf etti

Konu havacılık bölümü olunca işin içine çok ince hesaplar giriyor. Bir uçağın kalkışından inişine kadar yolcuların oturma tertibinden tutun bagajların yerleştirilme haline kadar birçok etmen tek tek hesaplanıyor. Bu hesaplamalar sayesinde aslında havayolu şirketleri kar ederek operasyonlarına devam ediyor.


American Airlines zeytin tasarrufu

Bunların en enteresan olanlarından birini ise American Airlines yaptı. Şirket uçuşlarının karlılık oranını arttırmak istiyordu. Bu emelle aslında birinci etapta bir deney olan daha sonrasındaysa karlılığa giden yolları aydınlatan bir denemeye imza attılar. Hesap aslında kolaydı. Bir uçak ne kadar ağır olarak uçarsa o kadar fazla yakıt yakar. Bu da havayolu şirketine ek bir masraf olarak yansıma demek.

Şirketse bu tartıları azaltmanın yollarını aradı. Birinci etapta herkesin aklına ek bagaj haklarını kaldırmak vb. usulünde uygulamalar geldi. Lakin bu yolcu memnuniyetini düşürebilirdi. Zira beşerler ek bagaj hakkına fiyat ödemekten hakikaten nefret ediyorlar. O yüzden şirket yolcuların fark etmeyeceği bir şey bulmaya çalıştı.

Ve evet işte o fikir ortaya çıktı. American Airlines iktisat sınıfında bilet alan yolcularına yalnızca içecek ikramı yapıyordu. Fakat birinci sınıftaki yolcularına kahvaltı ikramları vardı. Bu kahvaltı menülerindeki zeytin adedi makul bir sayıdaydı ve standarttı. Şirket her menüden bir adet zeytini eksiltti. Böylelikle uçakların nitekim çok az da olsa yükleri azalmış olacaktı. Tabi bunun yanında şirket zeytin satın almak için daha az para ödeyecekti.

Ve beklenen oldu. Sahiden ufacık bir zeytin şirkete kar ettirmeyi başardı. Birinci etapta bir havayolu şirketi için büyük bir kar değildi tahminen de fakat bir zeytin tanesi şirkete yıllık 40 bin dolar kar ettirmişti. American Airlines ise bu üslup yolcu memnuniyetini düşürmeden kar ettirecek öbür uygulamalar bulmaya başladı ve tasarruf konusunda önemli karlar elde etti.

Peki siz American Airlines zeytin tasarrufu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

American Airlines tek bir zeytin ile yılda 40 bin dolar tasarrufu nasıl yaptı?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir