featured

Ankara bu iddiayı konuşuyor: Kurdaki yükseliş nedeniyle Hafize Gaye Erkan’ın ataması bekletiliyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzun müddettir iktisadın başına getirmek istediği Mehmet Şimşek, yeni Kabine’de Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna oturdu. Vatandaşın kanayan yarası iktisattaki aksaklıkların düzeltilmesi için kolları sıvayan Şimşek’in kendi takımlarını kurmak için düğmeye bastığı ve Merkez Bankası‘nın başına da Hafize Gaye Erkan’ı getirmek istediği öne sürüldü.

ATANMANIN GECİKMESİ MERAK KONUSU OLDU

Şimşek, Ankara’da Hafize Gaye Erkan ile birinci görüşmeyi de gerçekleştirirken ve süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de bir ortaya gelmesi beklenen genç ve başarılı ekonomistin kısa müddette Merkez Bankası başkanlığına atanması bekleniyordu.

“YENİ İDARE SORUMLU TUTULMASIN DİYE BEKLETİLİYOR”

Hafize Gaye Erkan’ın atamasının gerçekleşmemesi başlarda soru işareti bırakırken, Ankara kulislerinde konuşulan bir argüman büyük ses getirdi. Erkan’ın Merkez’in başına atanmasında yaşanan gecikmenin nedeninin, kurdaki yükseliş ve iktisattaki zahmetlerden yeni idarenin sorumlu tutulmak istenmemesi olduğu öne sürüldü.

KURDAKİ ARTIŞ YÜZDE 7’Yİ GEÇMİŞTİ

Atamaların akabinde piyasa uygulamaya bakacak ve ona nazaran TL varlıklar fiyatlanacak. Şu an yüzde 40’ın çabucak altında bulunan enflasyona rağmen siyaset faizi yüzde 8,5 düzeyinde. Yeni Merkez Bankası idaresinin bu faizi güçlü bir adımla yüzde 25-30 düzeylerine çıkarması beklentiler dahilinde. Dolar kuru dün 7’nin üzerinde artarak 23,2 lirayı görmüş, Euro ise 25 lirayı geçmişti.

Ankara bu iddiayı konuşuyor: Kurdaki yükseliş nedeniyle Hafize Gaye Erkan’ın ataması bekletiliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir