featured

App Store, 2022’de geliştiricilere 1,1 trilyon dolar kazandırdı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Apple, uygulama geliştiricilere para kazandırmaya devam ediyor. TechInside’ın haberine nazaran, App Store ekosisteminin 2022 yılında geliştiricilere 1,1 trilyon dolarlık satış için aracılık ettiğini açıkladı. App Store, dünyanın dört bir yanındaki geliştiriciler için giderek artan çapta fırsatlar yaratmaya devam ediyor. Bu gelirin yüzde 90’ından fazlasının Apple’a rastgele bir kurul ödenmeden sadece geliştiriciler ve işletmeler tarafından alınmış olması da ilgi alımlı bir diğer nokta.

App Store ekosisteminden para kazanmak için farklı seçenekler

App Store’daki geliştiriciler, uygulamalarından para kazanmak ve başarılı işletmeler kurmak için her zamankinden daha fazla imkana sahip. Analysis Group ekonomistleri, App Store geliştiricilerinin geçen yıl fizikî eser ve hizmetlerin satışından 910 milyar dolar, uygulama reklamlarından 109 milyar dolar ve dijital eser ve hizmetler için 104 milyar dolar gelir elde ettiğini iddia ediyor.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, “Dünya’nın dört bir yanındaki inanılmaz geliştirici topluluğu bize daima daha fazla umut ve ilham veriyor” diyor. “Bu raporun da gösterdiği üzere, App Store fırsatların geliştiği canlı ve yenilikçi bir pazar yeri ve geliştiricilerin başarısına ve uygulama iktisadının geleceğine yatırım yapmaya her zamanki üzere kararlıyız.”

Büyümenin gerisindeki temel etkenler

Analysis Group araştırması, seyahat ve araç çağırma üzere bölümlere yönelik talepteki toparlanma ve toplumsal medya ve perakende uygulamaları üzere uygulamalardaki reklam harcamalarındaki güçlü büyüme de dahil olmak üzere App Store ekosistemindeki büyümenin gerisindeki temel etkenleri daha yakından mercek altına alıyor.

Geliştirici satışları 2019 ile 2020 ortasında yüzde 27; 2020 ile 2021 ortasında yüzde 27; 2021 ile 2022 ortasında ise yüzde 29 oranında arttı. Bilhassa küçük geliştiriciler App Store’da muazzam bir muvaffakiyet yakaladı ve 2020 ile 2022 yılları ortasında gelirlerini yüzde 71 oranında artırarak büyük geliştiricileri geride bıraktı. Analysis Group’taki ekonomistler, bu çeşit büyüme oranlarının olumlu göstergeler olduğuna ve dinamizm, yenilikçilik ve rekabetle dolu gelişen bir pazarla dengeli olduğuna inanıyor.

App Store global bir dağıtım platformu

App Store, Dünya’nın dört bir yanındaki Apple geliştiricilerine 175 farklı mağazada 195’ten fazla mahallî ödeme tekniğini ve 44 para ünitesini destekleyen global bir dağıtım platformu sağlıyor. Ayrıyeten geliştiricilerin hudutların ötesindeki kullanıcılara ulaşmasını sağladı: 2022’de indirmelerin yüzde 54’ü geliştiricilerin kendi ülkeleri dışındaki mağazalarda gerçekleşti. Apple’ın yeni datalarına nazaran, App Store 2022 yılında dünya çapında 650 milyondan fazla ortalama haftalık ziyaretçi çekti. Ve kullanıcılar 2022’de her hafta sırasıyla ortalama 747 milyondan fazla yeni ve 1,5 milyardan tekrar uygulama indirdi.

Farklı uygulama kategorilerinde güçlü büyüme

Analysis Group ekonomistleri tarafından bugün erken saatlerde yayınlanan “Apple’ın App Store Ekosisteminin Devam Eden Büyümesi ve Esnekliği” başlıklı yeni çalışma, geliştiricilerin App Store’daki büyümesine işaret eden geniş bir ekonomik data yelpazesinden yararlanıyor. Çalışma, geliştiricilerin App Store tarafından kolaylaştırılan faturalandırma ve satışlarının akabinde aktifliğin farklı kategorilerde arttığını ortaya koyuyor.

Örneğin, Dünya’nın birçok yerinde kısıtlamalar hafifledikçe, seyahat ve araç çağırma üzere uygulama kategorilerinde talep değerli ölçüde toparlandı. iOS uygulamaları üzerinden yapılan seyahat satışları 2022 yılında yüzde 84 oranında artarken, araç çağırma uygulamalarının satışlarında da yüzde 45’lik bir artış görüldü.

Gıda ve market satışları da en süratli büyüyen uygulama kategorileri ortasında yer aldı. 2019’dan bu yana, iOS uygulaması tabanlı yemek teslimatı ve teslim alma satışları iki kattan fazla, market satışları ise üç kattan fazla arttı. Buna ek olarak, kurumsal uygulamalar son birkaç yılda dünyanın dört bir yanındaki şirketler ortasında popülerliğini artırdı. Bu uygulamalar, 2022 yılında Analysis Group’un faturalama ve satış iddialarında en süratli büyüyen dijital mal ve hizmet kategorilerinden birini temsil ediyor. Dijital eser ve hizmetlerdeki en yüksek büyüme, son yıllarda yaratıcı iktisat üzere değerli trendlerin ortaya çıkması ve bu alanı destekleyen uygulamaların öne çıkması nedeniyle uygulama tabanlı cümbüş kategorisinde görülüyor.

App Store 15 yaşında

App Store, 2008’deki lansmanından bu yana geçen on beş yıldan bu yana geliştiricilere daima daha çok fırsat, Apple kullanıcılarına da hayatlarını zenginleştiren daha fazla uygulama sunuyor. Bu muvaffakiyetin itici gücü, Apple’ın uygulama iktisadının geleceğine yatırım yapmaya devam etmesi. Kullanıcılar için inançlı ve muteber bir pazar yeri ve geliştiricilerin olağanüstü uygulamalar yapmasına yardımcı olan güçlü araçlar sunan App Store, global uygulama yaratıcıları için inanılmaz bir ekonomik fırsat yaratıyor.

Toplamda, iOS geliştiricileri 2008’den 2022’ye kadar App Store’dan 320 milyar dolardan fazla para kazandı. Analysis Group araştırması, iOS kullanıcılarının 2008’den 2022’ye kadar 370 milyardan fazla sefer uygulama indirdiğini ortaya koydu. Ve bugün App Store’da, 2008’in sonunda bulunan binlerce uygulamaya kıyasla 123 kattan fazla (yaklaşık 1,8 milyon) uygulama bulunuyor.

Günümüzün geliştiricileri ayrıyeten, uygulama içi satın alma ve abonelikler; 40’tan fazla SDK ve 250.000 API dahil olmak üzere daha fazla geliştirici aracı ve Apple’ın Geliştirici Akademileri, Teşebbüsçü Kampı ve kodlama ve iş geliştirme marifetlerini öğreten öteki programlar üzere eğitim kaynakları dahil olmak üzere işlerinden para kazanmak için daha fazla seçeneğe sahip.

App Store’un teknolojileri ve hizmetleri, fizikî eserler ve hizmetler satan geliştiriciler de dahil olmak üzere çok çeşitli uygulama işletmelerini destekliyor. Buna Apple Hisse ile entegrasyon, Face ID ve Touch ID ile biyometrik kimlik doğrulama, hesap güvenliği ve geliştiricilerin Apple kullanıcılarıyla inançlı bir formda ilişki kurmasına yardımcı olan başka teknolojiler de dahil.

App Store ayrıyeten Apple’ın titiz Uygulama İnceleme süreci ve sağlam kapalılık ve güvenlik muhafazaları sayesinde kullanıcılar için inançlı ve muteber bir pazar yeri olmaya devam etti. App Store 2022 yılında 2 milyar dolardan fazla hileli süreci engelledi ve 1,7 milyon uygulama gönderimini zımnilik, güvenlik ve kalite standartlarını karşılamadığı için reddetti. Uygulama İzleme Şeffaflığı ve Kapalılık Etiketleri üzere son yenilikler, kullanıcıların uygulamalarının bilgilerini nasıl kullandığı konusunda daha da fazla bilgi sahibi olmalarını sağlıyor.

App Store, 2022’de geliştiricilere 1,1 trilyon dolar kazandırdı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir