Apple Car üretimi gecikebilir! İşte nedeni

Bir müddettir argümanlar ile gündeme gelen Apple Car projesinden yeni haberler gelmeye devam ediyor. Bloomberg’in haberine nazaran, Apple Car projesinde çalışan 3 kıymetli mühendis Apple bünyesinden ayrıldı.

Tesla’nın tanınan hale gelmesiyle birlikte araba devleri başta olmak üzere birçok firma elektrikli araç furyasına katıldı. Elektrikli araç sızıntılarına mevzu olan Xiaomi, 2024 yılında elektrikli aracını tanıtacağını açıkladı.

3 mühendis daha Apple Car grubundan ayrıldı

Son birkaç hafta içerisinde üç mühendisin şirketten ayrıldığı belirtiliyor. Radar sistemlerinden sorumlu baş mühendis Eric Rogers, Joby Aviation isimli havacılık firmasına geçiş yaptı.

Batarya grup müdürü Alex Clarabut ve donanım müdürü Stephen Spiteri ise hava taksisi geliştiren Archer Aviation isimli firmaya katıldı. Aralık ayının başlarında Apple Car mühendislik yöneticisinin Michael Schwekutch’in de Archer Aviation’a geçmişti.

2021 yılında Apple Car projesinde çalışma yürüten idare grubundan 6 kişi, şirketten ayrılarak farklı firmalarda çalışmaya başladı. Ayrılan en değerli kişi ise Apple Car proje önderi Doug Field, şirkette elektrikli araç geliştirme işinde 3 yıl çalıştıktan sonra Ford’a transfer oldu.

Doug Field sonrasında projenin başına Apple Watch şefi Kevin Lynch getirildi. AI (yapay zeka) şefi Jon Giannadrea ile birlikte çalışan Lynch, Apple Car’ın belirlenen vakitte tanıtılması için çalışmalarına devam ediyor.

Lynch liderliğinde devam eden Apple Car projesi, düzey 5 otonom sürüş özelliğine sahip olacak. Büsbütün otonom sürüş imkanı sunan düzey 5 ile gelecek Apple Car modelinin 2025 yılına kadar tanıtılacağı iddia ediliyor. Şimdi hiçbir şirketin düzey 5 otonom sürüş teknolojisini piyasaya sürmediğini hatırlatmakta yarar var.

Otonom araçların geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple Car projesi ve otonom araçlar ile ilgili niyetlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yorum yapın