featured

Apple Emergency SOS yine bir kullanıcının hayatını kurtardı! Peki nasıl çalışıyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Apple’ın tüm telefonlarında sunduğu acil davet uygulaması Apple Emergeny SOS bir küme dağcının hayatını kurtardı. Geçtiğimiz günlerde de bir ailenin hayatta kalmasını sağlayan sistem bu kere bir dağcı kümesinin kurtarılmasını sağladı. İşte Apple Emergency SOS hakkında detaylar…

Hayat kurtaran sistem: Apple Emergency SOS

Apple’ın acil davetleri direkt yönlendirme sistemi Apple Emergency SOS bir küme dağcının hayatını kurtardı. Tabiat yürüyüşü ve tırmanış aktivitesi gerçekleştirmek isteyen Kaliforniyalı grup tam olarak tanımadıkları bir yere gerçek yürüyüşlerine başladı. Önemli aralar yürüyüş yapan takım planladıkları rotanın dışına çıktılar.

Bir kanyonun önüne gelen takım kanyon etrafında kayboldu. Kümedeki 10 kadar kişi Apple kullanıcısıydı. Hepsi birebir anda Apple’ın Emergency SOS özelliği kullandı. Telefon şebekesinin çekmediği toprakta bu özellik sayesinde mahallî takımlara ulaşıldı ve durum bildirildi. Akabinde kurtarma grupları yola çıktı ve dağcıları bulundukları noktadan kurtardı.

Dağcıların kurtarıldığı noktaya yakın tek bir yerleşim alanı vardı. Ventura. Hususla ilgili olarak dağcıların kurtulduğu ve sıhhat durumlarının uygun olduğunun haberini Ventura şerif yardımcısı verdi. Ayrıyeten hususla ilgili açıklamalarda bulundu. Şerif açıklamasında yürüyüşe çıkan gruptaki birçok kişinin bu stil bir aktivite için hazır olmadığını, kâfi teçhizata sahip olmadıklarını belirtti.

Açıklamasının devamında birçok dağcının yalnızca şort ve tişörtleri ile seyahate katıldıklarını belirtti. Arazinin baş karışıklığına müsait olduğunu belirten şerif, arazinin birçok yerinde su geçişlerinin olduğunu ve bu geçişlerin etrafında tırmanış yapılmadan geçmenin imkansız olduğu dorukların yer aldığını belirtti.

Apple Emergency SOS nasıl çalışır?

Apple’ın direkt lokal acil durum gruplarına haber vermesini sağlayan bu özellik şu an birçok ülkede etkin. Servis arama yaptığınızda aramanızı direkt acil yardım gruplarına bağlıyor. Şayet telefon şebekesinin çekmediği bir alandaysanız iPhone 14 ile birlikte gelen direkt uydu ile bağlantı seçeneğini kullanabiliyorsunuz.

Şu an yörüngede dönmekte olan Apple uydusuna bağlanan iPhone 14 telefonunuz rastgele bir şebeke yahut hücresel bilgi kullanmadan acil durum takımları ile bağlantıya geçiyor. Cep telefonuna entegre edilmiş küçük bir uydu telefonu diyebiliriz bu özellik için.

Peki bu özellik Türkiye’ye ne vakit gelecek?

İlk olarak ABD ve Kanada’da kullanıma açılan özellik, Şubat 2023’te Almanya, Fransa, İrlanda ve Birleşik Krallık’ta da erişilebilir duruma geldi. Henüz Türkiye için bu özellik ismine başlamış bir faaliyet bulunmuyor. Bu tip uygulamalar devlet çapında müsaade gerektirdiği için bu cins süreçler ekseriyetle uzun oluyor. Geçtiğimiz günlerde Elon Musk, Starlink uydularını Türkiye’ye yollamaya hazır olduklarını ancak gerekli müsaadelerin şimdi alınmadığını açıklamıştı.

Peki siz bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın!

Apple Emergency SOS yine bir kullanıcının hayatını kurtardı! Peki nasıl çalışıyor?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir