Apple, iPhone üretimini durdurdu!

Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan COVID-19 salgını sebebiyle, akıllı telefon üreticileri başta olmak üzere, teknoloji dünyası pek çok defa üretim bandında çeşitli ıstıraplar yaşadığını, taleplere yetişemeyeceğini, hatta buna bağlı olarak bir çip krizinin ortaya çıktığını duyurdu. Apple ise bir kaç kere iPhone’lar için planlanan üretim sayısını düşürdüğünü açıkladı.

Lakin bugün ortaya çıkan bir habere nazaran, tedarik zinciri kısıtlamaları ve Çin’in devam eden güç kısıtlaması nedeniyle 10 yıldan uzun bir müddettir birinci sefer montaj sınırını durdurmak zorunda kaldı. Doğal bu kesintinin sırf bir kaç gün süreceği söyleniyor. Ama bu ne birinci ne de son olacak üzere gözüküyor.

Apple, üretimi neden durdurdu?

Apple, tatil alışverişi dönemi ve global talep sebebiyle aslında bu hafta fazla mesai yapmayı planlıyordu. Lakin çalışanlar ekstra vardiyalar ve 24 saatlik kesintisiz üretim programı yerine müsaade aldığını öğrendi. Bir şirket yetkilisi yaşanan bu durum hakkında şunları söyledi:

Sonlu bileşenler ve çipler nedeniyle, tatillerde fazla mesai yapmak ve ön saflardaki çalışanlara ekstra fiyat ödemek anlamsızdı. Bu daha evvel hiç olmamıştı. Geçmişte Çin’in altın bayramı, tüm montajcıların üretime hazırlandığı en hareketli periyottu.

Apple halihazırda iPhone 13 üretim varsayımlarını Ekim ayında azaltmıştı. Kasım ayında bile Apple, iPhone 13 üretimini sürdürmek için iPad sevkiyatlarından vazgeçmek zorunda kaldı. Ama görünen o ki bunlar bile üretimin durmasını önlemek için kâfi olmadı.

Apple’ın üretim bandındaki birinci maksadı 2021’de 95 milyon iPhone 13 modeli yapmaktı. Lakin bu sayı Aralık başında 83 ile 85 milyon ortasına kadar düştü. Hasebiyle iPhone 13 modellerinin Eylül ve Ekim üretimi, birinci amaçlarının yüzde 20 altında kaldı.

Doğal bu esnada, iPad üretimi tıpkı vakit diliminde beklenen hacmin sırf yüzde 50’sine ulaştı. Eski iPhone’ların üretimi de yüzde 25 oranında düştü. Ayrıyeten Kasım ayında da durum düzgün değildi ve beklenildiği üzere olumlu istikamette bir ilerleme yaşanmadı.

Ortaya çıkan raporlar sayesinde iPhone 13’ün bileşenlerinin ferdî tedarikçilerine ve gecikmelerinin nedenleri daha yeterli anlaşılıyor. Gecikmeler, Malezya ve Vietnam’daki karantina tedbirleri, Çin’deki beklenmedik güç kısıtlamaları, kıtlıklar, üretim darboğazları, bileşenlerin artan tedarik müddetleri üzere olumsuz şartların bir ortaya gelmesi sonucunda ortaya çıktı.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum yapın