featured

Apple kullanıcılarını sevindiren haber: Sağlık ve HealthKit baştan tasarlandı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknoloji hayatımıza her geçen gün daha fazla dahil olduğu için beşerler her zamankinden daha fazla ferdî data paylaşıyorlar. Bununla birlikte bilgi ihlallerinin sayısı da birebir oranda yükseldi. Üstelik bu ihlallerin bir birden fazla da kritik sıhhat bilgilerimizi içeriyor. Bu durumun farkında olan Apple da HealthKit ve Sıhhat uygulamasını yeni kapalılık parametreleriyle baştan tasarladı. İşte detaylar…

HealthKit ve Sıhhat uygulaması baştan tasarlandı!

Apple Sıhhat uygulaması, sıhhat ve fitness bilgilerinize erişmenizi kolaylaştırdığı üzere daha sağlıklı bir ömür sürmeniz için yararlı bilgiler sunuyor. Apple Watch ve iPhone da yetkilendirilmiş üçüncü taraf uygulamaları ve aygıtlar ile ilişkili sıhhat hizmeti sağlayıcılarından 150’den fazla farklı tıpta sıhhat verisini bir ortaya getiriyor. HealthKit ise sıhhat ve fitness bilgilerinizi inançlı bir formda depolayıp Sıhhat uygulamasında yer alan tüm bilgileri denetim etmenizi sağlıyor.

İnsanların sıhhat bilgileri, şahsî datalarından bile daha kıymetli. Apple ise bu dataları koruyan yazılımlar geliştirerek (HealthKit) Sıhhat uygulamasında hangi bilgilerin depolandığını ve hangi dataların üçüncü taraf uygulamalar ve güvendiğiniz şahıslarla paylaşıldığını denetim etmenizi sağlıyor.

iOS işletim sistemi sıhhat verisinin Apple sunucularına gönderilen ölçüsünü minimize ediyor ve sıhhat ölçümlerini aygıt üzerinde oluşturuyor. İki faktörlü kimlik doğrulama da bir aygıt şifresi ve iOS 12 ve üstü bir sürümü çalıştıran aygıta sahip kullanıcılar için Sıhhat uygulaması dataları uçtan uca şifreliyor. Sonuç olarak, Sıhhat uygulamasındaki bilgiler Apple dahil rastgele bir kişi tarafından okunamıyor.

Bu mevzuya biraz daha ayrıntılı bakacak olursak, Trendler ve Öne Çıkanlar, dinlenme nabız suratı ve Döngü Takibi varsayımları üzere Sıhhat uygulamasında gösterilen bilgiler aygıt üzerinde hesaplanıyor. Aygıtta depolama ve hesaplama durumu da Apple’ın bu dataları görmemesini sağladığı üzere sıhhat ölçümleri ve özetler sağlamak için bu datalara erişmesini de engelliyor.

Belirttiğimiz üzere şahısların sıhhat bilgileri, öteki şahsî datalarından bile daha kıymetli. Bu nedenle hangi bilgileri kimlerle paylaşıldığı ve nasıl kullanıldığının denetimi kişinin kendinde olmalı. Yenilenen Sıhhat uygulamasında da Paylaşım sekmesinde arkadaşlarınız, aileniz ve sıhhat hizmeti sağlayıcılarınızla yapılan bilgi paylaşımını görüntüleyebilir ve denetim edebilirsiniz.

HealthKit’te depolanan bu sıhhat dataları aygıtınızda şifrelendiği üzere sadece şifre, Touch ID yahut Face ID ile erişebiliyorsunuz. Alışılmış acil durumlarda (cihazınız kilitlendiğinde bile) Tıbbi Kimlik özelliği devreye girdiği için birinci müdahale takımları kritik tıbbi bilgilerinize Kilit Ekranı’ndan erişebiliyor.

Sağlık uygulaması sadece kullanım sırasında değil, dataları bulutta saklarken de tıpkı güvenlik tedbirlerini sunuyor. Örneğin iCloud üzerinden aygıtlarınız ortasında senkronizasyon süreci yapıldığında dahi datalar uçtan uca şifreleniyor. Natürel bu ayarları da dilerseniz Ayarlar > Apple Kimliği > iCloud > Sıhhat kısmı adımlarını izleyerek değiştirebilirsiniz.

Peki üçüncü taraf uygulamalarda durum nasıl? Sıhhat uygulamasındaki bilgiler, her bilgi çeşidi için açık müsaade verdiğinizde uygulamalarla paylaşılır. Lakin yalnızca bilgi çeşidi için açık müsaade verdiğinizde uygulamalar Sıhhat uygulamasındaki datalara kimse erişemez yahut bilgi ekleyemez. Zati rastgele bir dataya erişmeden evvel öteki uygulamalar Sıhhat uygulaması bilgilerine erişim için size bir istek gönderiyor.

Ayrıca uygulamalar Sıhhat ve HealthKit aracılığıyla erişim istemek için makul kriterleri karşılamak zorunda. Bu da App Store İnceleme Kılavuzları ve Geliştirici Programı Lisans Anlaşması’nda detaylı olarak paylaşılıyor. Bu kapsamda HealthKit aracılığıyla uygulamalarla paylaştığınız bilgiler, reklamcılık, pazarlama yahut bilgi komisyoncularına satış maksadıyla kullanılamaz. Örneğin döngü takip bilgileriniz paylaşılıyor olsa bile karşınıza hijyenik ped reklamları çıkmayacaktır.

Son olarak Apple, iCloud’da şifrelenmiş Sıhhat uygulaması datalarını aygıtlar ortasında senkronizasyonu desteklemek için aygıt dışına çıkarsa da sunucularında mümkün olduğu kadar az sıhhat verisi tutmaya uğraş ettiğini söylüyor. Hasebiyle net bir biçimde iPhone ve Apple Watch’ta Sıhhat uygulamasında gösterilen bilgilerin o aygıtta üretildiğini söyleyebiliriz.

Örneğin optik kalp sensörü üzere Apple Watch’a yerleştirilen sensörler yahut iPhone’a yerleştirilen jiroskop üzere sensörler, bilgileri işletim sistemine iletilir. İşletim sistemi daha sonra lokal olarak HealthKit’te depolanan sıhhat özetlerini hesaplar ve sonunda Apple Watch’ta ve Sıhhat uygulamasında size gösterir.

Tabii bu ve öbür özellikleri de dilerseniz kapatabilirsiniz. Örneğin iPhone’unuz, jiroskop, ivmeölçer ve barometreden bilgi toplar ve iOS bunu toplam adımlar ve tırmanılan katlar üzere datalara dönüştürür. Fakat Ayarlar > Kapalılık ve Güvenlik > Hareket ve Fitness > Fitness Takibi kısmından kapatabilirsiniz.

Apple kullanıcılarını sevindiren haber: Sağlık ve HealthKit baştan tasarlandı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir