featured

Apple, Samsung’la ekran paneli anlaşmasını bitirebilir!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilindiği üzere Apple iPhone’larında kullandığı ekran panellerini Samsung Display’den satın alıyor. Markanın akıllı telefon piyasasındaki en büyük rakiplerinden biri olan Samsung ile işbirliği yapması birçok kesitin dikkatini çekiyordu. Son çıkan haberlere göreyse Apple, Samsung’a olan bağlılığını azaltmanın peşinde. Apple kendi Micro LED ekran panellerini üretecek. İşte detaylar…

Apple’dan Samsung’a karşı hamle!

Apple LCD ekran panelleri konusunda Samsung’a olan bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. Bu kapsamda marka OLED ve LCD ekranlar yerine artık Micro LED teknolojili ekranlara geçiş yapacak. Aslında bu bilinen bir olguydu fakat son çıkan haberler Apple’ın bu mevzu hakkında yaptığı çalışmaların sanılandan daha büyük olduğunu ortaya koydu.

Çıkan raporlar ve haberlere nazaran Apple, Micro LED ekran teknolojisini tasarlamanın yanı sıra, markanın bu panellerin üretim kalitesini sıkı bir biçimde denetim edebilmesi ismine üretim gereçlerinin de tasarım patentlerini aldı. Ayrıyeten Apple şu an eser satın aldığı tedarikçilerinin bu teknolojideki ekran panellerini üretebilecek tecrübeye sahip olmadıklarını da belirtti. Yani Apple yeni bir fabrikanın peşinde.

Genel olarak Apple, öteki firmalara imal etmek istediği bir eserin dizaynını ve özelliklerini veriri ve asıl üretimi onlara bırakır. Fakat bu sefer şirket, Micro LED panelleri üretmek için sadece ekipmanı tasarlamakla kalmıyor, tıpkı vakitte üretim sürecinde de yer alıyor. Bu durum iPhone üreticisinin Micro LED konusunda çok önemli olduğunu gösteriyor.

Bu planı bir de Samsung cephesinden ele alalım. Sanki Samsung’a bir ziyanı var mı? Sorunun karşılığı evet. Zira Apple ile çok uzun vakittir bir tedarik muahedeleri var. Samsung Display en büyük rakibi sayesinde çok karlı günler geçiriyor. Lakin Apple eserlerinin Micro LED panellere geçiş yapması ve bunları kendisinin üretmesi bu durumu biraz zedeleyecek.

Diğer bir konuysa akıllı telefon dünyasındaki rekabet. Samsung aslında bu sayede Apple’ın aygıtlarında kullandığı ekranları tam manasıyla biliyordu. Böylelikle rekabet şartlarında eli daha güçlü oluyordu. Fakat ilerleyen süreçte Apple, Samsung Display’den ekran almayı bırakırsa çarklar aksine dönecektir. Zira Samsung’un büyük bir bilgi aktarma organı devredışı kalacak.

Peki siz Apple Micro LED panelleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşleriniz yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Apple, Samsung’la ekran paneli anlaşmasını bitirebilir!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir