Apple, yıllardır süren tamir programını sonlandırdı

iPhone modellerinin bu kadar tutmasının sebepleri elbette yazılım, güvenlik ve kullanım ömrü. Fakat bunların dışında epey kıymetli bir konu daha var; Garanti kalitesi. O denli ki birçok ithalatçı firma ve üreticinin bilakis Apple, piyasaya sürdüğü aygıtlarda çıkan meseleleri kullanıcı lehine çözüyor. Lakin şirket, yıllarıdır süregelen bir program bugün itibariyle son buldu.

Piyasaya sürdüğü kusurlu telefonları fiyatsız tamir eden şirket, bilhassa iPhone 8 modellerinde önemli problemler yaşadı. Satılan birtakım telefonların anakartında kronik arızalar tespit edildi. Kelam konusu sorun, Apple’ın kullanıcılardan para talep etmeden telefon tamir etmesi ile sonuçlanmıştı. Fakat bu süreç sona erdi.

iPhone 8 Logic Board Tamirat Programı sona erdi

2018 yılından beri devam eden ‘iPhone 8 Logic Board Tamir Programı, 2021 yılını tamamlamaya yaklaşmışken sonlandırıldı. Resmi olarak Ağustos 2018‘de başlatılan ve satılan iPhone 8‘lerin ‘çok küçük bir kısmını‘ kapsayan program, arızalı olan Logic Board‘ların (Anakartın Apple’cası) fiyatsız bir formda değiştirilmesini sağlıyordu.

Çin, Hong Kong, Hindistan, Japonya, Makao, Yeni Zelanda ve ABD’de Eylül 2017 ile Mart 2018 tarihleri satılan iPhone 8 modelleri anakart sorunundan etkilendi. Apple ise bu kullanıcıların diledikleri taktirde fiyatsız bir biçimde Logic Board değişimi yapabileceklerini açıkladı.

Anakarttaki sorun birtakım durumlarda telefonun yine başlamasına ve cevap vermemesine sebep oluyordu. 3 yılı aşkın bir müddettir devam eden program, 2021‘in Ekim ayı itibariyle sonlandırıldı.

Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple’ın garanti hizmeti ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz…

Yorum yapın