featured

Apple’dan ChatGPT yasağı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ChatGPT’nin hayatımıza girmesi ile birlikte yapay zekanın geldiği noktayı da daima bir arada görmüş olduk. Kısa müddette milyonlarca kullanıcıya ulaşan ChatGPT, sahip olduğu yetenekler sayesinde birçok farklı alanda kabul görmüş durumda. Yapay zeka sisteminin bu kadar geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşması ise kimi şirketleri çeşitli önlemler almaya itti.

Apple, çalışanlarının ChatGPT kullanmasını istemiyor

Daha evvel yapay zeka sistemlerinin kullanımı konusunda kısıtlamaya giden JP Morgan, Verizon ve Amazon üzere şirketlere son olarak Apple da eklendi. ABD’li teknoloji devi kapalı bilgilerin sızdırılabileceği münasebeti ile çalışanlarının ChatGPT üzere yapay zeka araçlarını kullanmasını kısıtladı.

ChatGPT’nin Apple’ın uzun vakittir kısıtlanmış yazılımlar listesinde olduğu belirtilirken, şirket çalışanları GitHub’ın yapay zeka programlama asistanı Copilot’u kullanmamaları konusunda da uyarıldı. Bu uygulama öbür yapay zeka dayanaklı sohbet robotları için de geçerli olacak.

Apple’ın yapay zeka sistemlerine karşı tedbir alma konusunda ise geçerli sebepleri bulunuyor. OpenAI, kullanıcılar ve ChatGPT ortasındaki tüm etkileşimleri yapay zeka sisteminin gelişebilmesi için depoluyor. Burada depolanan konuşmalar şirketin çeşitli bilgilerini içerebileceği için aslında büyük bir tehlike arz ediyor.

ChatGPT’nin kod geliştirme ve yeni fikirler üretme üzere durumlardaki kullanışlılığı göz önüne alındığında, Apple’ın bilinmeyen projelerle ilgili bilgilerin sisteme girilmesinden tasa duyması hayli olağan. Bu bilgiler sonrasında OpenAI moderatörleri tarafından görülebiliyor.

Diğer yandan OpenAI, Nisan ayı ile birlikte kullanıcıların sohbet geçmişini kaldırmasına imkan sağlayan yeni bir özellik ekledi. Lakin bu özellik etkin olarak kullanıldığında dahi OpenAI girilen bilgileri 30 gün boyunca berbata kullanıma karşı incelenmesi için saklayabiliyor.

Apple, çalışanlarını ChatGPT konusunda kısıtlama getirirken, uygulamanın iOS sürümünü sunarak yapay zekaya büsbütün sırtını dönmediğini de gösterdi. Pekala siz Apple çalışanlarının ChatGPT kullanımının kısıtlanması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Apple’dan ChatGPT yasağı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir