featured

Apple’dan Microsoft’a çelme: İkinci sıraya yerleşti!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2023 yılının en tanınan internet tarayıcıları hangileri? Yapay zekalı Bing arama motoru ve Dall-E 2 takviyesine karşın Microsoft Edge ikincilik koltuğunu müdafaayı başaramadı. Masaüstü bilgisayar pazarının en çok kullanılan ikinci tarayıcısı Apple Safari oldu. Birinci sırada ise açık orta farkla Google Chrome bulunuyor.

Apple Safari, masaüstü tarayıcı pazarında artık ikinci

Statcounter tarafından hazırlanan son pazar raporuna nazaran Apple Safari, Microsoft Edge’i geride bırakarak dünyanın en tanınan ikinci masaüstü tarayıcısı oldu. Araştırma, Safari’nin bir evvelki aya nazaran 0,95 puan artışla yüzde 11,87’lik kullanım oranına ulaştığını ortaya koydu.

Microsoft Edge ise Nisan 2023’te 0,15 puan kaybederek yüzde 11 civarında kaldığını gösterdi. Edge dikkat çeken özellik alsa da, yaklaşık bir yıldır yüzde 11 civarında seyrettiğini hatırlatmak gerekiyor. Öte yandan Chrome ise yüzde bu ay 0,36 puan artış yaşayarak pazarın yüzde 66,13’üne hitap ediyor.

Tarayıcı pazarındaki bu sıralama, Apple kullanıcılarının daha fazla Safari’ye yöneldiğini gösteriyor. Tarayıcının artan popülaritesi, kapalılık odaklı tarayıcılara yönelik talebin bir sonucu olarak ortaya çıktı.

En tanınan masaüstü internet tarayıcıları:

  • Google Chrome – %66,13 (+0,36 puan)
  • Apple Safari – %11,87 (+0,95 puan)
  • Microsoft Edge – %11 (-0,15 puan)
  • Firefox – %5,65 (-0,82 puan)
  • Opera – %3,09 (-0,08 puan)

Mobil tarayıcı pazarında ise kıymetli bir değişiklik yaşanmamış üzere görünüyor. Chrome ve Safari hala tüm kullanıcıların neredeyse yüzde 90’ını elinde tutuyor. Burada Android ve iOS üstünlüğünü göz önünde bulundurmak gerekiyor.

En tanınan taşınabilir internet tarayıcıları:

Google Chrome – %61,96 (-2,66 puan)
Apple Safari – (+1,73 puan)
Samsung İnternet – %4,8 (+0,31 puan)
Opera – %1,88 (+0,08 puan)
UC Tarayıcı – %1,71 (+0,18 puan)

Peki sizler bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Apple’dan Microsoft’a çelme: İkinci sıraya yerleşti!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir