featured

Apple’dan önce o vardı! Bir dönemin efsanesi sinemalarda!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir periyot iş dünyasında vazgeçilmezler ortasında gösterilen BlackBerry telefonları birçok kişi hatırlar. Küresel çapta kullanıcıları klavyeli telefon ile tanıştıran BlackBerry’nin kıssası beyaz perdeye taşındı. Bu hafta vizyona girecek olan BlackBerry sineması ile ilgili ayrıntılar haberimizde…

Bir devrin efsanesi sinema oldu: BlackBerry Filmi!

BlackBerry birinci çıktığı devirlerden son periyotlarına kadar her vakit kullanıcılarının karşısına güvenlik ögesi ile ön plana çıktı. Bilhassa iş dünyasını tesiri altına alan BlackBerry, o periyot eserlerini kullanıcıların satın almasından fazla şirketlerin satın alması ile ilgileniyordu.

Zira BlackBerry’nin efsaneleştiği periyotlarda şirketler çalışanlarına dağıtmak üzere koli koli BlackBerry cep telefonları alıyordu. Markanın piyasada bu kadar sağlam temeller üzerinde oturmasının sebebi de şirketlerin markaya karşı olan güveniydi özcesi. Birinci elektronik posta zinciri ile kullanıcılarını tanıştıran BlackBerry klavyeli tasarım lisanında ısrar etmesinin sebebini de buna bağlıyordu.

Şirket çalışanlarına özel telefon olarak piyasaya sürülen BlackBerry her telefonunda yer alan klavyesi sayesinde kullanıcılarının rahatlıkla iş hayatındaki sorumluluklarını yapmasını ve rahatça e posta yazabilmesine odaklanmıştı. Daha sonrasında dokunmatik ekranlı dizaynlara geçse de BlackBerry klavyesinden asla vazgeçmedi.

BlackBerry Messenger üzere kullanıcılara özel olarak çıkan aplikasyonları da bünyesine ekleyen şirket büsbütün inançlı, kapalılık asıllarına uyan ve asla data paylaşımı yapmayan sistemler üzerinde çalışıyordu. Tabi bu durum birtakım ülkelerde satışını önlüyordu zira bu ülkeler BlackBerry Messenger üzere uygulamalardaki içeriklerin devlet kurumlarıyla paylaşılmasını istiyordu lakin marka bunu asla kabul etmiyordu.

Nitekim BlackBerry’de piyasa gereklerine ayak uyduramadı. Bilhassa Android ve iOS tabanlı telefonlar BlackBerry’lerin önüne geçti. Ve bu periyotla birlikte BlackBerry’nin iş telefonu ayrıcalığı da bitti zira piyasadaki başka telefonlarda artık bu süreci gerçekleştirebiliyordu. Şirketler artan maliyetler yüzünden çalışanlarına cep telefonu dağıtımını da bitirince marka için acı son kaçınılmaz oluyor.

İşte sizlere kısaca özetlediğimiz bu kıssayı tüm ayrıntılarıyla bir sinema halinde izlemek isterseniz “BlackBerry filmi” tam size nazaran. Bu hafta Amerika Birleşik Devletleri’nde vizyona girecek olan sinema, markanın kuruluşundan batışına kadar geçen süreci anlatacak. Teknoloji tutkunları için eşsiz bir sinema önerisi diyebiliriz.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Apple’dan önce o vardı! Bir dönemin efsanesi sinemalarda!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir