featured

Apple’ın WWDC23 yarışmasının kazananları, tutkularını dünyayla paylaştılar!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Apple’ın WWDC23 Swift Öğrenci Müsabakası, öğrencilere tutkularını kodlama aracılığıyla dünyayla paylaşma fırsatı sunuyor. Bu yıl gerçekleştirilen yarış, Worldwide Developers Conference (Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı) kapsamında düzenleniyor ve Swift kodlama lisanını kullanarak özgün bir uygulama oyun alanı oluşturmayı hedefliyor. Apple, evvelki yıllara nazaran ödül sayısını artırarak daha fazla öğrenciyi aktifliğe dahil etmeyi ve yaratıcılıklarını ve sanatsal yeteneklerini ödüllendirmeyi amaçlıyor.

Genç yetenekler tutkularını paylaştılar!

WWDC23, 5 Haziran’da başladığında, yarış kazananları sanal olarak ve fizikî olarak etkinliklere katılarak Apple’ın global geliştirici topluluğuna sunulan sunumları, aktiflikleri, laboratuvarları ve aktiflikleri deneyimleyecekler.

Uygulama oyun alanları, 30’dan fazla ülke ve bölgeyi temsil ediyor ve sıhhat, spor, cümbüş ve etraf üzere çeşitli bahisleri kapsıyor. Lakin tüm kazananların ortak bir özelliği var: Tutkularını kodlama kullanarak dünyayla paylaşıyorlar. Bu yılki kazananlardan Asmi Jain, Yemi Agesin ve Marta Michelle Caliendo, kodlama sayesinde yalnızca eşsiz bir meslek yolunu şekillendirme fırsatı bulmakla kalmıyor, tıpkı vakitte öteki insanlara yardımcı olmak için bir araç da buluyorlar.

İşte WWDC23 yarışı kazananları

Hindistan’daki Medi-Caps Üniversitesi’nde okuyan 20 yaşındaki Asmi Jain, arkadaşının amcasının beyin ameliyatı geçirmesi gerektiğini öğrendiğinde harekete geçti. Bu tecrübeden ilham alarak, göz hareketlerini takip eden bir oyun alanı tasarladı. Oyun alanının emeli, göz kaslarını güçlendirmeye yardımcı olmaktır. Jain, bu oyun alanını yalnızca arkadaşının amcasına değil, göz rahatsızlıkları ve yaralanmaları olan öbür insanlara da kullanabilecekleri bir terapi aracı olarak hizmet vermesini umuyor.

Yemi Agesin, farklı ülkelerde büyümekten kaynaklanan tecrübelerini kodlama kullanarak birleştiriyor. On bir yaşındayken Amerika’ya döndükten sonra çeşitli ülkelerde yaşayan Agesin, kodlama sayesinde bir sanatçı üzere hissedebildiğini söylüyor. Onun kazanan uygulama oyun alanı, spor ve sinema yapma tutkularını birleştiriyor ve birinci şahıs beysbol oyununu mevzu alıyor.

25 yaşındaki Marta Michelle Caliendo ise paleontolojiye olan tutkusunu kodlama aracılığıyla tabir etmek ve gelecekte doğal çevreyi koruyan uygulamalar geliştirmek isteyen bir genç geliştirici. Napoli’deki Apple Developer Academy’de eğitim almakta ve dinozor fosillerinin bulunduğu bir hafıza oyunu üzere ilham verici projeler üzerinde çalışmakta olan Caliendo, kodlamanın ona kişiliğini tabir etme ve dünya görüşünü diğerleriyle paylaşma imkanı sağladığını söz ediyor. Ayrıyeten genç yetenek, gelecekte, tıp, biyoloji, sanat ve teknolojiyi birleştirerek insanlara doğal dünya hakkında daha fazla bilgi edinme ve etraf müdafaa farkındalığı yaratma maksadıyla çalışmayı hedeflediğini belirtiyor.

Apple’ın WWDC23 yarışmasının kazananları, tutkularını dünyayla paylaştılar!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir