featured

Arabistan’dan fütüristik şehir için dudak uçuklatan yatırım!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Suudi Arabistan’ın tezli mega kent projesi Neom’da yeni gelişmeler yaşandı. Fütüristik kentin yapılandırmasını hızlandırmak isteyen mahallî kuruluşlar, 2.7 milyar dolarlık bir ek finans sağladı. Neom’un 2030’a kadar tamamlanması bekleniyor.

The Line 2030 yılında açılacak

Suudi Arabistan takviyeli Neom isimli bir şirket tarafından yapılacak fütüristik kent, 500 milyar dolarlık maliyetiyle tüm dünyanın ilgi odağı oldu. İhtilal niteliğindeki tasarımı ve “insan merkezli gelişime” öncülük etmesi planlanan kentin birinci etabı, The Line projesiyle başlayacak.

Veliaht Prens Muhammed bin Salman tarafından verilen son röportajda ise projenin durumu ele alındı. Birinci olarak 2017 yılında açıklanan The Line’ın 2025’e kadar tamamlanacağı düşünülüyordu. Fakat pandemi ve global enflasyon üzere koşullar yüzünden 2030’a kadar ertelendi.

10 metre uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde bir çizgi halinde olacak sınır, Kızıldeniz’in düzeyinden 500 metre yükseklikte yer alacak. Ayna gibisi duvarlara sahip olacak The Line’ın dikkat cazibeli tarafı ise trafiğe kapalı olması.

Şehrin sıfır karbonlu olması ve birinci kademede 9 milyon kişiyi barındırması amaçlanıyor. Temel tesisler ve hizmetler, insanların sıhhatine ve hayat kalitesine öncelik verilmesini sağlayacak. Bu yüzden yerleşim alanlarına beş dakikalık yürüme aralığında konumlandırılacak.

2030 yılına kadar tamamlanması beklenen The Line; 2,7 milyon dolarlık ek finansman ile son kademesine girmiş durumda. Lakin projenin yine ertelenip ertelenmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Peki sizler bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Arabistan’dan fütüristik şehir için dudak uçuklatan yatırım!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir