Arama motorlarına gerek kalmayabilir: Windows Copilot tanıtıldı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Microsoft yapay zeka uygulamalarını işletim sistemlerine eklemeye devam ediyor. ChatGPT ile yeterlice popülerleşen yapay zeka trendine katılan Microsoft az evvel Windows Copilot yapay zeka dayanaklı şahsî asistanını duyurdu. İşte Windows Copilot hakkındaki birinci detaylar…

Windows 11’in yeni ferdî asistanı: Windows Copilot!

Microsoft, ChatGPT’nin popülerleşmesini feyz alarak yapay zeka trendine ayak uydurmaya başladı. Bu kapsamda Windows Copilot’u duyurdu. Windows Copilot bir periyot trend olan ve akabinde unutulan Cortana yerine gelen bir asistan diyebiliriz. Windows 11’e entegre olacak olan sistem bir ferdî asistan.

Windows Copilot, Windows 11’deki arama çubuğunun çabucak yanında yer alacak. Ayrıyeten tüm uygulamalarda vazife çubuğu içerisinden açılabilecek. Ayrıyeten ekranını uygulamalar ortasında bölerek kullanan kullanıcılar içinde Windows Copilot uygulamasının kararlı bir halde bölünmüş ekranda yer alacağı belirtildi. Hülasa birden çok uygulamayı kullandığınızda size mahzur olmayacak.

Windows Copilot uygulamalarda açtığınız içerikleri özetleyebilecek, yine yazabilecek ve hatta açıklamasını bile yapabilecek. Genel sınırlarıyla Bing sohbet uygulamasına çok benzeyen Copilot, ona sorduğunuz genel içerikteki soruları bir arama motoru üzere araştırarak cevaplayabilecek.

Doğrudan Windows 11’e entegre edilecek Copilot kendine ilişkin bir arama çubuğuna sahip olmayacak. Olağan Windows sistemindeki “Ara” çubuğunun çabucak yanında bir düğmesi olacak. Copilot düğmesine bastığınız anda “Ara” çubuğu Copilot için kullanılmaya başlayacak.

ChatGPT ve Bing özellikleri de yer alacak!

Windows Copilot aslında Bing temelleri üzerinde yükseldi. Bu sebeple geliştiriciler Bing ve ChatGPT’ye ilişkin özellikleri eklenti halinde Copilot’a ekleyebilecek. Tabi bu durum bir de gelecekte Bing ve ChatGPT’ye yapılacak uygunlaştırma ve gelecek yeni özelliklerin otomatik olarak Copilot için de tanımlanması manasına geliyor.

Microsoft, Copilot’u Windows 11’e entegre edecek. Fakat birinci etapta önümüzdeki Haziran ayında açık beta formunda tüm kullanıcıların test etmesine imkan sağlayacak. Test sürecinin akabinde Copilot 2023 yılının son çeyreği yahut 2024 yılının birinci çeyreğinde Windows 11’e tam manasıyla entegre edilmiş olacak.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Arama motorlarına gerek kalmayabilir: Windows Copilot tanıtıldı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir