featured

Araştırmalara göre iPad olmazsa tablet piyasası da olmaz!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir periyot küresel pazarda bir tablet çılgınlığı hakimdi. Herkes hem iş hem toplumsal hayat başı güderek son model tabletler aldı ve çantalarında gezdirmeye başladı. Fakat işler ilerleyen süreçlerde bu türlü devam etmedi. Uzmanlarsa son yaptıkları araştırmalarda globaldeki tablet piyasasını Apple iPad modelinin ayakta tuttuğunu belirtti. İşte o araştırmanın detayları…

Apple iPad tablet piyasasını ayakta tutan tek cihaz!

Araştırmalar aslına bakılırsa 2023 pazar bilgilerini bu bahiste baz alıyor. Şöyleki Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırma sonuçlarına nazaran tüm markalar tablet satışlarında düşüş yaşarken Apple iPad sayesinde yükseliş yaşadı. Yani Apple, Android tablet kullanıcılarının da bir kısmını çaldı.

Araştırma ayrıyeten Apple’ın tablet pazarının yarısına da sahip olduğunu belirtti. Bunun sebebiyse aslında çok kolay. Öbür markalar süratle pazar hissesi kaybederken Apple satışlarında yükseliş oldu. Bu sayede Apple tablet pazarının yarısına hakim duruma geçti.

Durum yalnızca Amerika Birleşik Devletleri için geçerli değil. Çin’de ortaya çıkan bir rapora nazaran de Apple iPad satışları Çin pazarında da 2.5 katına fırlamış durumda. Bu yalnızca bölgesel değil global bazda da Apple’ın tablet müşterilerini kendine çektiğinin bir göstergesi.

Amerika raporunun devamındaysa masaüstü ve dizüstü bilgisayar satışlarının tıpkı periyotta yüzde 28 düştüğünü belirtirken, tablet satışlarının da sert bir düşüş yaşanmadığını söylüyor. Tabletlerin daha güzel performans gösterdiği ve satışların yalnızca %7 düşerek 10,8 milyon adede gerilediğini vurguluyor. Bu 10,8 milyon adetlik sayının 5,5 ile 5,6 milyon ortasındaki adetinin Apple’a ilişkin olduğu belirtiliyor.

Apple, 2022’nin birinci çeyreğinde yaklaşık 4,5 milyon iPad sevk ederken, 2023’ün birinci çeyreğinde 5,4 milyon iPad sevk etti. Bu, yıllık %20,5’lik bir büyüme manasına geliyor ve Apple’ın pazar hissesinin yüzde 38,6’dan yüzde 50’ye yükselmesini sağladı. Rapora nazaran Samsung, yüzde 19,6 düşüşle 1,77 milyon tablet satışıyla üçüncü sırada yer alıyor.

Diğerlerine nazaran daha küçük ancak onlar kadar kullanıcılar ortasında bilinen oyuncu TCL, çeyrekler ortasında sadece yüzde 0,9’luk bir düşüş görmeyi başardı, lakin Microsoft’un tablet satışları yüzde 30 düştü. Birlikte, öteki tüm tablet satıcıları yüzde 40’lık bir düşüş yaşadı. Genel özetle Apple hariç tüm satıcılarda yüzde 30-50 ortasında bir düşüş yaşanırken Apple satışlarını yüzde 20 arttırdı.

Araştırmalara göre iPad olmazsa tablet piyasası da olmaz!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir