featured

Arnavutluk Başbakanı Rama’dan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek mesajı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yalnızca berbat günlerde güzel bir dost değil, tıpkı vakitte çok özel bir siyasi önder, yaptığını söyleyen ve söylediğini yapan birisi olduğunu belirtti.
Rama, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Periyot Milletvekili Genel Seçimleri vesilesiyle imajlı ileti yayımladı.

“ERDOĞAN’A YÖNELİK EN YÜKSEK TAKDİRİMİ TABİR EDİYORUM”

Arnavutluk Başbakanlığı Basın Ofisi tarafından yayımlanan manzaralı bildiride Rama, Türkiye’nin yalnızca Türk milleti ve halkı için değil, birebir vakitte Balkanlar ve Avrupa için büyük ehemmiyete sahip bir seçim öncesinde bulunduğunu söyledi. İstediği önder ve hükümeti seçme vazifesinin tartışmasız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının olduğunu kaydeden Rama, “Bunu onlardan daha yeterli yapabilen ve yapmayı bilen yok. Fakat herkese yönelik hürmet doğrultusunda; vizyonu, yüreği, iradesi ve yorulmak bilmeyen çalışmalarıyla tüm dünyanın gözlerini Türkiye’nin şahane dönüşümü örneğine çeviren Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik en yüksek takdirimi tabir etmek istiyorum.” sözlerini kullandı.

Edi Rama – Cumhurbaşkanı Erdoğan

“ERDOĞAN’IN DENEYİM VE KARAKTERİ, DİKKAT ALINACAK KIYMETLİ BİR KAZANIMDIR”

Türkiye’nin örnek teşkil eden güçlenmesi ve Türk milleti ile devletinin gücü için yeni bir şuur oluşturulmasının, yalnızca Türkiye ve halkına birçok hoşluklar katmakla kalmadığını, birebir vakitte Türkiye’nin legal kurumlarının bütünlüğünün ve hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hayatının sorgulanmasına varana kadar büyük zorluklar ve güçlü çelişkiler de yarattığını belirten Rama, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ben biliyorum ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tutkulu destekçilerinin olduğu üzere sert eleştiricileri de var. Ve elbette ki Türkiye’nin bugün ateşli bir yüzleşme gerçekleştirdiği bu iki tarafın da haklı sebepleri vardır. Lakin herkese şunu söylemek isterim ki yalnızca Türkiye için değil tıpkı vakitte tüm dünya ve bilhassa de Avrupa için böylesi güç vakitlerde, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın deneyim ve karakteri, Ukrayna’daki çatışmanın ve bunun yüküyle tehdit altında kalan birçok ülkenin tahıl tedarik yollarındaki ağır yükünü hafifletmedeki rolü yahut terörizmin tehdit edici odaklarıyla başa çıkma konusundaki yargısının yükü, önümüzdeki pazar günü Türkiye’nin hangi tarafa gideceğine karar verecek olan herkes tarafından dikkate alınacak son derece bedelli kazanımlardır.”

DEPREM YARDIMLARINI HATIRLATTI

Arnavutluk ve Arnavutlar için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, en makûs günler için düzgün bir dost olduğunu vurgulayan Rama, Kosova Meclisi Cumhuriyeti ilan ettiğinde Türkiye’nin birinci bağımsızlığı tanıyan ülke olduğuna işaret etti. Oburlarının “kendi kaygılarıyla çok meşgulken” Türkiye’nin Arnavutluk’taki zelzele felaketinde etkilenen yüzlerce aileye yeni konutlar inşa ederek dayanak verdiğin yahut ölümcül virüse (Kovid-19) karşı aşı sağladığını anımsatan Rama, şu tabirleri kullandı:

“Şahsen benim için Cumhurbaşkanı Erdoğan yalnızca berbat günlerde âlâ bir dost değil, birebir vakitte çok özel bir siyasi önder zira yaptığını söyleyen ve söylediğini yapan birisi. Kimileri onun çok sert ve keskin olduğunu düşünüyor. Tahminen haklılar lakin tahminen de 14 Mayıs’ta ilerlemenin zorluğu ile geri dönmenin kolaylığı ortasında karar vermesi gereken Türkiye’nin tarihinin bu evresinde ve bu kadar öngörülemez dünyada boyun eğmemek tam da Türkiye üzere bir ülkenin muhtaçlık duyduğu ve hala gereksinim duyacağı şeydir.”

Türkiye’ye ve Türk halkına âlâ temennilerde bulunan Rama, Türk vatandaşlarının, Balkanlar ve tüm Avrupa için bu sıkıntı periyodun kırılgan dengelerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin vazgeçilmez rolünü de tercihlerinde dikkate almalarını tüm kalbiyle dilediğini kelamlarına ekledi.

Kaynak: AA / Fatjon Cuka – Şimdiki
Arnavutluk Başbakanı Rama’dan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek mesajı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir