featured

Artık kilo vermek isteyenlere yapay zeka yardımcı olacak: Birçok kişi işinden oldu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapay zekanın giderek yaygınlaşması ile başlayan tartışmalarda, birçok dalda yapay zekanın insan istihdamına ziyan vereceği istikametindeki fikirler ortaya atılıyor. Her ne kadar birden fazla kişi bu fikirlerin uzun vadede çok da tesirli olamayacağını düşünse de her geçen gün yeni bir şirketten işten çıkarma haberleri gelmeye devam ediyor. ABD Ulusal Yeme Bozuklukları Derneği tarafından alınan yeni bir karar, bu çeşit niyetleri dillendirenleri haklı çıkaracak nitelikte.

Hastalar ile artık yapay zeka ilgilenecek!

NEDA isimli dernek tarafından alınan karara nazaran yeme bozukluğu yaşayan bireylerin arayarak yardım talep ettiği davet sınırındaki tüm çalışanların vazifesine son verildi. Alınan karar uyarınca bu misyon bir sohbet botu tarafından yerine getirilecek. Süratlice uygulamaya geçirilmesi gereken karar, taraflarca reaksiyonlarla karşılandı. Sıhhat alanında yapay zekayı tercih etmenin hem yapay zeka etiğine uygun olmadığı hem de sıhhat alanının insan istihdamının öncelik taşıdığı bir kesim olduğu tabir edilerek reaksiyonlar desteklendi.

Yeme bozukluğuna sahip bireylere yardım sınırı üzerinden dayanak veren Amerikan NEDA Derneği’nin kararına nazaran 1 Haziran tarihinden itibaren davetlere sohbet botu tarafından karşılık verilmesi kararı aldı. Uzunca bir müddettir “kar emeli gütmeyen dernek” statüsünde faaliyet gösteren dernek, ‘’Tessa’’ ismini verdiği sohbet botu ile davetlere yanıt verileceğini duyurarak bu kısımda çalışan çalışanı işten çıkardı.

Haziran ayı prestijiyle NEDA’daki misyonuna başlayacak Tessa’nın çalışma ömrünün çok da uzun olamayacağı bekleniyor. Kısa müddette yanılgılı bilgiler ve yanlış yönlendirmeler aktararak işleri karıştıracağı, akabinde koltuğunu tekrardan insanlara bırakacağı düşünülüyor.

Peki, sizler bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce de yapay zeka bu değerli misyonda kısa müddetliğine mi etkinlik gösterebilecek? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Artık kilo vermek isteyenlere yapay zeka yardımcı olacak: Birçok kişi işinden oldu!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir