featured

Artık lastikçiler de yapay zekaya sahip: 23 dakikada lastik değiştiren RoboTire ile tanışın!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapay zeka takviyesi gün geçtikçe hayatın her alanına giriyor. Bugünse tahminen de aklınıza hiç gelmeyecek bir teknolojiden bahsedeceğiz. Yapay zeka dayanaklı lastik değiştirme robotu RoboTire. RoboTire bir arabanın tüm lastiklerini 23 dakika içerisinde değiştirebiliyor. İşte lastik değiştirme robotu RoboTire ile ilgili detaylar…

Dünyanın en süratli lastik ustası RoboTire!

Motor1.com’un haberine nazaran, Amerika Birleşik Devletleri merkezli yeni bir robot üreticisi var karşımızda. İsmi RoboTire. Bildiğiniz üzere senede 2 sefer mecburî olarak arabalarımızın lastiklerini değiştiriyoruz. Yazlık ve kışlık grup olarak her arabanın en az 2 adet lastik ekibi olmak zorunda. Bu süreçler için her dönem lastikçilerde beklediğiniz sırayı düşünün. RoboTire bu sıradan kurtulmanızı sağlayacak.

Yapay zeka dayanaklı lastik değiştirme robotu RoboTire bir arabanın tüm lastiklerini 23 dakika içerisinde değiştirebiliyor. Bu birinci bakışta uzun bir müddet gelebilir. Lakin işinin ehli olan bir lastik ustası da 40 yahut 45 dakika içerisinde tüm lastikleri değiştiriyor. Yani RoboTire işi bilen bir ustadan daha süratli pozisyonda.

RoboTire içerdiği yapay zeka yazılımı sayesinde öncelikle aracın modelini tanıyor. Aracı tanımlaması akabinde sahip olduğu lastik ebatları ve bijon aralıklarını tahlil eden robot sürece başlıyor. Heyeti sistemde aracın her iki tarafında da birer kol bulunuyor. Bu kolların her biri 6 eksenli. Yani lastiğin pozisyonuna nazaran 6 farklı açıdan süreç yapabilmekte.

Lastiklerin söküm ve kadro işlerini yapabilen RoboTire şu an için balans ayarı dediğimiz lastiğin jant ile birleşimi akabinde yapılan tartı ve dengeleme sürecini yapamıyor. Yani araca takılacak olan lastiğin balans ayarının yapılmış olması gerekli. Robot çalışırken başında bir teknisyen bulunuyor. Böylelikle robotun yanlış bir hareket yapması durumunda çabucak müdahale ediliyor.

RoboTire gün geçtikçe kendini daha fazla geliştiriyor ve hızlanıyor. Yapay zeka takviyesi sayesinde öğrenme kabiliyetleri açık. Bir lastikçi içerisinde testleri devam eden robot her gün yeni bir araba ve lastik tipiyle karşılaşarak hafızasındaki model ve teknik sayısını arttırıyor.

Peki siz lastik değiştirme robotu RoboTire hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Artık lastikçiler de yapay zekaya sahip: 23 dakikada lastik değiştiren RoboTire ile tanışın!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir