featured

ASELSAN, Gökdeniz ile çıtayı yükseltiyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ASELSAN’ın dünyadaki sistemlerden daha üstün performansa sahip olarak geliştirdiği Yakın Hava Savunma Sistemi Gökdeniz’in MİLGEM-5 Projesi kapsamındaki fabrika kabul testleri tamamlandı.

Gökdeniz Sistemi, fabrika kabul testlerinin tamamlanmasının akabinde MİLGEM-5 Gemisine entegre edildi. Gökdeniz, anti-gemi füzelerinin yanı sıra helikopterler, uçaklar, insansız hava araçları ve su üstü araçları üzere tehditlere karşı da gemi savunmasını faal halde gerçekleştirebiliyor. 

Gökdeniz sistemi, ağır bir rekabet yaşanan yurt dışı pazarda da rakiplerinden üstün özellikleri ile öne çıkıyor. Gökdeniz Sistemi, yurt dışında farklı ülkelerin Deniz Kuvvetleri tarafından büyük ilgi görürken, ihracat projelerine yönelik üretim ve kabul faaliyetleri ağır halde sürdürülüyor. 

Yakın alan hava savunma sistemleri eser ailesinde yer alan Korkut ve Gökdeniz sistemleri tarafından kullanılan ATOM 35 mm Parçacıklı Mühimmat, sahip olduğu hassas vakit programlı tapa sayesinde amaç önünde parçalanarak ağır bir parçacık bulutu oluşturuyor.

Bu özelliği sayesinde namlulu silahların küçük ve süratli hava maksatlarına karşı yüksek aktiflik gösterebilmesini sağlıyor.

Prof. Dr. Görgün: Dünyadaki sistemlerden çok daha üstün

ASELSAN İdare Heyeti Lideri ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Gökdeniz Sisteminin, ASELSAN’ın yakın alan hava savunma konusundaki derin deneyimi ve bilgi birikiminin Deniz Kuvvetleri Komutanlığının muhtaçlıklarını karşılamak için geliştirildiğini kaydetti.

Gökdeniz’in büsbütün yerli ve ulusal tahlillerle üretildiğini vurgulayan Prof. Dr. Görgün, “Gökdeniz Sistemi, yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldırmakla kalmamış; muadil yurt dışı sistemlerden çok daha üstün bir performans ortaya koymuştur” dedi. 

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile birlikte öteki dost ve müttefik ülkelerin Deniz Kuvvetlerinin yakın hava savunma muhtaçlıklarının bu sistem ile faal halde karşılanabildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Görgün, “Gökdeniz Yakın Hava Savunma Sistemi, üzerinde konuşlu bulunduğu gemiyi gaye alan anti-gemi füzelerini imha edebilen nokta savunma sistemi olarak öne çıkıyor.

ASELSAN’ın geliştirdiği 35 mm Parçacıklı Mühimmat (ATOM) ile birlikte yüksek tesirli menzile sahip olan sistem, parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip mühimmatının birebir anda yüklenmesine ve amaç tipine uygun olarak istenen mühimmatın seçilmesine imkan sağlıyor” diye konuştu.

ASELSAN, Gökdeniz ile çıtayı yükseltiyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir