featured

Asgari ücret ne kadar olacak? İşte iş dünyasının konuştuğu rakamlar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 28 Mayıs seçimlerinin 2. tipinden zaferle ayrılmasının akabinde gözler Temmuz ayında minimum fiyata yapılacak artırıma çevrildi.

ÇALIŞMA BAKANI NET BİR SAYI DA VERMİŞTİ

Son seçimlerden evvel minimum fiyatı gözden geçireceklerine ait açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, net bir biçimde “Temmuzda taban fiyata orta artırım var” demişti. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım ise, temmuzda minimum fiyata artırım yapılacağıyla ilgili net açıklamalarda bulunmanın yanında ne kadar olacağıyla ilgili sayı da vermişti.

“AŞAĞI ÜST 500 DOLAR BAZINDA BİR ORAN OLACAK”

Mayıs ayı başlarında “Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek düzeye çıkaran bir düzenlemeyi ocak ayında yaptık. Temmuzda da birebirini yapacağız” diyen Alım, “Aşağı üst 500 dolar bazında bir oran olacak. Çalışmalarımız hazır” diye konuşmuştu. Alım bu konuşmayı yaptığında 500 dolar 9 bin 750 TL’ye tekabül ederken, seçimlerden sonra dolar kurundaki artışın hızlanmasıyla bugün prestijiyle 500 dolar 10 bin 400 TL’yi aşmış durumda.

“KOLAYLIKLAR SAĞLANIRSA 12 BİN TL’YE KADAR ÇIKABİLİR”

Seçimin ardındansa iş dünyasından birtakım isimlerin taban fiyatla ilgili değerlendirmeleri arka arda geldi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Hizmetler Meclisi İdare Şurası Lideri Hüseyin Bozdağ, halihazırda aslında 8 bin 500 TL’ye çalışan bulmakta zorlandıklarını, bu yüzden yeni minimum fiyatın 10 bin TL olması durumunda bunu karşılayabileceklerini lakin patrona yeni kolaylıklar sağlanması durumunda bu meblağın 12 bin TL’ye kadar çıkabileceğini söyledi.

“EVE EN AZ YOKSULLUK HUDUDU KADAR PARA GİREBİLMELİ”

DİSK Lideri Dilek Çerkezoğlu ise, haziran ayı enflasyon sayıları aşikâr olmadan yeni taban fiyata ait bir sayı söylem etmenin sıkıntı olduğunu, fakat açıklanan açlık ve yoksulluk sonu bilgilerine bakıldığında zati olması gereken sayının muhakkak olduğunun altını çizdi. Çerkezoğlu, Türk-İş bilgilerine nazaran, mayıs ayında açlık hududunun 10 bin 362 TL’ye, yoksulluk hududunun ise 33 bin 752 TL’ye çıktığını anımsatarak, “Bir ailede iki kişi çalıştığı vakit o meskene en az yoksulluk sonu kadar para girebilmeli” diye konuştu. Bu da minimum fiyatın 16 bin TL olmasına yönelik bir talebe işaret ediyor.

“YÜZDE 25-35 ARALIĞINDA BİR ARTIRIM KONUŞULUYOR”

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Lideri Seçkin Yorgancılar ise Sözcü gazetesine yaptığı açıklamada, temmuz ayında minimum fiyata yüzde 25-35 aralığında bir orta artırım geleceğinin konuşulduğunu, bunun da 10 bin 500 TL ila 11 bin 500 TL aralığında bir meblağa tekabül ettiğini lisana getirdi.

Asgari ücret ne kadar olacak? İşte iş dünyasının konuştuğu rakamlar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir