featured

ASPİLSAN üretimi yerli pilin fiyatı yarı yarıya düştü!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye, geçtiğimiz yıllarda yüksek teknoloji alanında ABD, Çin ve kimi Avrupa ülkelerine kıyasla geride kalmış olsa da yeni yatırımlar ve üretimler yapmaya devam ediyor. Batarya alanında da Avrupa’nın birinci silindirik lityum iyon pil tesisi ASPİLSAN tarafından geçtiğimiz yaz aylarında seri üretime başlatıldı. Bunun sonucunda 18650 pilleri satışa çıktı. Pekala fiyatı yarı yarıya düşen ASPİLSAN INR18650A28 pil modelleri ne kadar?

ASPİLSAN üretimi yerli pil INR18650A28’in fiyatı yarı yarıya düştü!

ASPİLSAN, yerlilik oranı en yüksek şirketler ortasında bulunuyor. Paylarının de yüzde 98’lik bir kısmı Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın elinde bulunuyor. Bu nedenle yıllardır TSK’nın muhtaçlığına nazaran, kara, hava ve denizde kullanılan aygıtlara has pil ve bataryalar üretiyordu.

Fakat artık sadece ülkemiz değil, tüm dünya için kıymetli bir merkez olmayı hedefliyor. Bu doğrultuda 1.5 milyar TL’lik yatırım ile kurulan Avrupa’nın birinci silindirik lityum iyon pil tesisi, (aynı vakitte dünyanın en büyükleri ortasında yer alıyor) geçtiğimiz yıl üretime başladı.

Burada üretilen yeni kuşak batarya paketleri ve silindirik piller, tüm dünyadaki teknolojik aygıtların içerisinde kullanılmak üzere ihraç edilecek. Natürel bu noktada ASPİLSAN’ın ülkemizde pil üretiminde tek olmadığını belirtelim. Lakin vatandaşların satın alabileceği pilleri birinci satışa sunan oldu.

Her ne kadar ASPİLSAN INR18650A28 pil modelleri geçtiğimiz yaz aylarında üretilmeye başlanmış olsa da direkt satışı yapılmadı. Çünkü endüstriyel pil olması sebebiyle öncelikli olarak toplu alım yapacak, pil ve batarya teknolojisine hâkim mühendis/firmalar tarafından alınabileceği söylendi.

https://twitter.com/hakki_alkan/status/1585986438000128000

Fakat daha sonra Birikim Pilleri ve PİLSAN Elektronik üzere kanallar aracılığıyla satışının yapılacağı açıklandı. Bunun akabinde kasım ayının sonunda internette satışına başlandı. Pazar araştırması yaptığımızda birinci olarak 160-170 TL düzeyinde bir fiyat etiketi olsa da mart ayından sonra yarı yarıya düşerek 80-90 TL düzeyine kadar gerilediğini ve mayıs itibariyle 66 TL’ye kadar bulunabildiğini görüyoruz. Haziran itibariyle de 80 TL etiketle çevrim içi satışı yapılmaya devam ediyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

ASPİLSAN üretimi yerli pilin fiyatı yarı yarıya düştü!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir