featured

Astronotlara arkadaş: NASA’dan insansı robot hamlesi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NASA’nın insansı robotu Valkyrie, dünyanın dört bir yanına yayılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana test sürecinde olan robot, artık Avustralya topraklarında test edilecek. Yeni vazife kapsamında Valkyrie’nin karayla kontağı olmayan güç tesislerinin bakımını üstlenmesi hedefleniyor.

NASA insansı robotu Valkyrie için güçlü görev

Woodside Energy ile birlikte başlatılan yeni bir vazife Valkyrie’nin neler yapabileceğini ortaya koyacak. Muahede kapsamında robot, NASA’nın mürettebatsız tesislerinin bakımını üstlenip üstlenemeyeceğini gösterecek. Uzayda kullanılmadan evvel Avustralya’da test edilecek.

Yaklaşık on yıl evvel geliştirilmeye başlanan Valkyrie’nin, uzaydan NASA’ya data sağlaması hedefleniyor. Mars ve Ay üzere bölgelerde insansız operasyon gerçekleştirmesi istenen robot, dünyanın çeşitli yerlerinde test edilerek yetenekleri ölçülüyor.

NASA, yeni muahedeyi tehlikeli şartlarda tesirli bir formda çalışabilen robotların dizaynını geliştirmek için fırsat olarak görüyor. Woodside Energy ile yapılan iş birliği, Ay’da gerçekleştirilecek Artemis vazifeleri için de idman vazifesi görecek.

Valkyrie’nin uzunluğu bir metreyi buluyor ve on yıllık bir geliştirme sürecinden geçti. Daha evvel performans sıkıntılarıyla karşılaşmış olsa da, NASA, robotun yapabilecekleri konusunda optimist. İnsansı robot, Intel Core i7 işlemci ve yaklaşık bir saat boyunca çalışmasını sağlayan 1.8kWh bataryadan besleniyor.

Kafası üç derece hareket edebilen robot, dört parmaklı bir dizayna sahip. NASA ayrıyeten robotun uzun vazifeler sırasında sırf bir makine modülü olmaktan çok astronotlar için iş arkadaşı olmasını hedefliyor.

Peki sizler bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Astronotlara arkadaş: NASA’dan insansı robot hamlesi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir