featured

Asus, Computex 2023’te yeni ürünlerini görücüye çıkardı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın ben büyük bilgisayar üreticilerinden biri olan Asus, teknoloji fuarı Computex 2023’te dizüstü bilgisayarları ve birçok heyecan verici yenilikleri duyurmanın yanı sıra sürdürülebilirlik konusunda hayata geçirdiği çalışmaları da paylaştı. Asus ve Republic of Gamers (ROG), ziyaretçilerin özel uygulamalı testlerle keşfetmeleri ve deneyimlemeleri için çok sayıda yenilikçi oyun eserini da standlarında sergiledi. 

Asus’ta öne çıkan özellikler

Dünyanın en ince OLED dizüstü bilgisayarı olan Zenbook S 13 OLED, karbon nötr olacak halde üretilmiş şık ve tarz sahibi bir dizüstü bilgisayarı olmasıyla tüketici bilgisayarı kategorisinin yıldız eserlerinden biri olarak uzunluk gösterdi. ExpertBook B9 OLED, yüksek performanslı, uzun ömürlü pili ve ultra hafif tartısıyla dünyanın en hafif 14 inç OLED iş dizüstü bilgisayarı ise en güzelini talep eden iş profesyonellerinden tam not aldı. Eğitim dünyası için tasarlanan dünyanın birinci 14 inç 2’si 1 ortada sağlam dizüstü bilgisayarı Asus BR1402F fuarın öne çıkan bilgisayarlarından biri oldu. 

Asus, oyuncular için ROG, oyun dizüstü bilgisayarları, ROG’nin akıllı soğutma teknolojisi ve Nebula HDR ekranı ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çok sayıda oyun yeniliğini sergiledi. Ziyaretçiler, taşınabilir oyun oynamayı büsbütün yeni bir düzeye taşıyan yeni ROG Ally avuç içi oyun bilgisayarının uygulamalı testini de deneyimleme fırsatı buldu. 

Odağında sürdürülebilirlik var

Tüm iş süreçlerinde kendini sürdürülebilirliğe adayan Asus, çevresel ayak izini azaltmak için daima olarak yenilikçi yollar deniyor. Asus’un bu yaklaşımı iklim aksiyonu, döngüsel iktisat, sorumlu üretim ve kıymet yaratma olarak dört ana unsur etrafında dönüyor. ASUS, 2035 yılına kadar, tüm global operasyonlarında %100 yenilenebilir güç kullanımına sahip olmayı ve 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşmayı hedefliyor.

Ek olarak, 2022 boyunca Asus dizüstü bilgisayarlar ENERGY STAR verimlilik standartlarını ortalama %34 oranında aştı. Asus, gayesine ulaşabilmek için, dünyanın birinci ticari karbon ayak izi ve karbon nötr dizüstü bilgisayarı ExpertBook B9 (B9400) ve dünyanın en ince tıpkı vakitte karbon nötr olan OLED dizüstü bilgisayarı Zenbook S 13 OLED’i (UX5304) üretti.

Bu eserler, tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastik, endüstriyel geri dönüştürülmüş metal, FSC Mix sertifikalı ambalaj üzere çok sayıda etraf dostu materyal içerirken emisyonları dengelemek için tabiata dayalı karbon kredileri kullanıyor. 

Son teknoloji ticari çözümler

Bu yılki Computex etkinliğinde Asus, çağdaş işletmelerin muhtaçlıklarını karşılamak için tasarlanmış bir dizi etkileyici ticari tahlili sergiledi. Öne çıkan teknolojiler ortasında, her ikisi de birinci sınıf performans ve şık, profesyonel dizaynlar sunan ExpertBook B9 OLED (B9403) ve ExpertBook B5 OLED (B5602) dizüstü bilgisayarlar yer alıyor.

ExpertBook B9 OLED, harika imaj kalitesi talep eden profesyoneller için 2,8K çözünürlüğe sahip 14 inç OLED ekrana sahiptir. Sırf 990 g tartısı ve 15,78 mm’lik ince profiliyle son derece portatif ve taşıması kolay. ExpertBook B5 OLED ise günlük kullanım için sağlam bir dizüstü bilgisayara muhtaçlık duyan profesyoneller için tasarlandı.

Yalnızca 1,4 kg yükündeki ExpertBook B5 OLED, 4K OLED ekrana sahip ve 13. Kuşak Intel Core i7 işlemciyle çalışan dünyanın en hafif 16 inç iş dizüstü bilgisayarı. Ayrıyeten bu yıl, çağdaş BT idaresi için iki eksiksiz hizmet olan ASUS Ön Dağıtım Hizmeti (APDS) ve ASUS Endpoint Management Service (AEMS) tanıtıldı. Bu iş tahlili hizmetleri, işletmelerin hassas datalarını müdafaalarına ve BT operasyonlarını nizama sokmalarına yardımcı olmak için bir dizi kurumsal seviyede güvenlik ve idare araçları sunuyor. 

Kullanıcı dostu teknolojilere sahip yeni bir seri

Asus, en yeni Zenbook ve Vivobook serisi dizüstü bilgisayarlarla yenilik ve en son teknolojiyi sunma taahhüdünü bir defa daha gösterdi. Öne çıkanlar ortasında, dizüstü bilgisayar ekranlarındaki en son yenilik olan, gibisi görülmemiş görsel kalite sunan ASUS Lumina OLED teknolojisi var. Asus Lumina OLED, artık tüm Asus 2023 OLED modellerinde mevcut.

Daha yüksek kontrast aralığı ve daha geniş renk aralığı üzere klâsik OLED ekran avantajlarının ötesinde, ASUS Lumina OLED ekranlar Pantone® onaylı ve gerçek siyahlar için VESA DisplayHDR™ sertfikalı. Ek olarak, ASUS Splendid özelleştirilmiş renk gamı, OLED güç tasarrufu ve ASUS Tru2life teknolojisi, daha uygun ve daha akıllı araçlar sunmaya yardımcı oluyor. Ayrıyeten, TUV düşük mavi ışık sertifikası, ASUS OLED Deva yanma tedbire ve ABD askeri sınıfı dayanıklılık, aygıtları daha muteber kılarken vakit içinde kalite ve konforun korunmasına da imkan sunuyor.

Computex 2023’te sunulan en etkileyici ince ve hafif modeller ortasında, dünyanın en ince OLED dizüstü bilgisayarı olan Zenbook S 13 OLED (UX5304), karbon nötr olmasının yanı sıra sadece 1 kg yükünde ve 1 cm kalınlığında. Aşınma direnci, korozyona karşı müdafaa ve termal idare sağlayan ihtilal niteliğinde bir Plazma Seramik Alüminyum kapağa sahip olan aygıt, Dolby Vision, Pantone onaylı renk sürece, VESA DisplayHDR True Black 500 sertifikası ve uzun ömürlü 63 Wh pil ile 16:10 2,8K OLED NanoEdge ekran üzere bir dizi kullanıcı dostu özellik barındırıyor.

ASUS ayrıyeten ortalarında ASUS Vivobook S 15 OLED’in (K5504) olduğu genç, modaya uygun, ince ve hafif OLED dizüstü bilgisayarlarını da sergiledi. Dikkat alımlı renkli modeller her misyonu yerine getirebilen Intel® Core i9-13900H işlemciler tarafından destekleniyor. Vivobook S 15 OLED, Intel Evo™ sertifikalı ve uzun ömürlü pil ömrü, süratli ilişki ve günlük hayat için gerekli tüm özellikleri sağlayabiliyor. 2,8K 120 Hz OLED HDR NanoEdge ekran, %88’e varan ekran-gövde oranı panelleri ve Harman Kardon sertifikalı ses sistemi özelliklerine sahip bu dizüstü bilgisayarlar kolay taşınabilirlik için üretildi.

Vivobook S 15 OLED, ASUS ve efsanevi sokak giysi markası A Bathing Ape ortasındaki özel bir iş birliği ile yakında piyasada olacak BAPE Sürümü ile öne çıkıyor. Bu hudutlu sayıda dizüstü bilgisayar, özel kamuflaj dizaynları ve beraberindeki aksesuarlarla Vivobook’un canlı tarzını ikonik moda markası BAPE estetiğiyle birleştiriyor. 

ASUS, üstün ses performansı sunmak üzere Vivobook serisinde ses teknolojisi Dirac ile iştirak kurdu. Dirac tarafından tasarlanmış ses sistemi, daha geniş ve daha derin bir ses ortamıyla dizüstü bilgisayarların tam ses potansiyelini açığa çıkararak sürükleyici, net ve istikrarlı bir ses tecrübesi yaşatıyor.

Uzun vadeli güvenilirlik ve dayanıklılık sağlamak için tüm yeni ASUS tüketici dizüstü bilgisayar modelleri, 12 test yolunu ve 26 test prosedürünü kapsayan sıkı MIL-STD 810H ABD askeri sınıfı testlerine tabi tutuldu.

İçerik üreticileri için ASUS çözümleri

ASUS, dizüstü bilgisayarlar çok daha fazlası dahil olmak üzere güçlü bir içerik oluşturucu tahlillerinden oluşan eksiksiz paketiyle içerik oluşturma dünyasında ihtilal yaratıyor. ASUS, bir dizüstü bilgisayarda sürükleyici 3D tecrübelere imkan tanıyan dünyanın birinci gözlüksüz (otostereoskopik) 3D OLED teknolojisi ASUS Spatial Vision’ı da yakından tanıttı.

Bu özellik, bir lentiküler lens ve gelişmiş göz izleme kamera teknolojisiyle ekranın her bir göz için farklı imajlar oluşturmasını sağlayarak otostereoskopik bir 3D imaj elde edilmesini sağlıyor. Kullanıcılar ayrıyeten 2D ve 3D ortasında zahmetsizce geçiş yapabiliyor.

Yaratıcılar için bir başka etkileyici ince ve hafif tahlil de Intel ile paydaşlığı ve ASUS Supernova Modül Üzerinde Sistem (SoM) tasarımı sayesinde şimdiye kadarki en güçlü Zenbook olan Zenbook Pro 16X OLED (UX7602BZ). Zenbook Pro 16X OLED, dünya başkanı 16:10 3.2K 120 Hz OLED HDR NanoEdge dokunmatik ekrana sahip olmasının yanı sıra Etkin Aerodinamik Sistem Ultra (AAS Ultra) düzeneği, rahat bir yazma açısı sağlayan ve azamî sistem soğutması sağlayan otomatik eğimli klavyesiyle verimli bir çalışma tecrübesi sunuyor.

Oyunculara Rog Ally sürprizi

ROG’un bu yılki en heyecan verici eserlerinden biri de ROG Ally (RC71L) avuç içi oyun bilgisayarı. AMD Ryzen Z1 Extreme işlemciye kadar güç sağlayan ve AMD FreeSync Premium takviyeli 120 Hz FHD (1080p) panele sahip ROG Ally, AAA ve bağımsız oyunları çarçabuk çalıştırabiliyor. Ayrıyeten aygıt, depolama kapasitesini daha da artırmak için 16 GB yüksek süratli LPDDR5 6400 MHz bellek, 512 GB PCIe Gen 4 depolama ve UHS-II microSD kart okuyucu ile donatıldı.

ROG Ally, Ally’nin her tarafta serin kalmasını sağlamak için ultra ince ısı emici kanatçıkları ve yüksek sürtünmeli ısı boruları içeren çift fanlı bir sistem kullanan Zero Gravity termal sistemine sahip. ROG Ally, NVIDIA GeForce RTX 4090 dizüstü bilgisayar GPU’suna kadar destekleyen bir XG Taşınabilir harici GPU ile de eşleşebiliyor. Canavar özellikleri ve sanayi başkanlarıyla olan iştirakleri ile ROG Ally, elde taşınan en düzgün oyun makinesi olmaya aday.

Asus, Computex 2023’te yeni ürünlerini görücüye çıkardı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir