featured

Avrupa’da Türk hakimiyeti: Estonya 4×4 ihalesi finaline sadece Türk şirketleri kaldı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Estonya son vakitlerde 4×4 askeri araçlara gereksinim duyuyor. Bu kapsamda Estonya Ordusu 4×4 askeri arazi araçları satın almak için bir ihale düzenledi. İhaleye birçok ülkeden kara araçları geliştiren savunma sanayii şirketleri katıldı. İhalenin son ayağınaysa yalnızca Türk şirketleri kaldı. İşte Avrupa’da Türk hakimiyeti kurulan Estonya 4×4 ihalesi ve detayları…

Estonya 4×4 ihalesi finaline yalnızca 3 şirket kaldı: Otokar, BMC ve Nurol Makine!

Estonya Ordusu’nun düzenlediği 4×4 askeri arazi aracı ihalesine birçok ülke katıldı. İhaleye Türkiye başta olmak üzere Fransa, Finlandiya, İsrail ve İspanya girdi. İhalenin gerçekleştirilen birinci ayağı akabinde kısa liste aşikâr oldu. Kısa listede yalnızca üç şirket yer aldı ve üçü de Türk markası. Otokar, BMC ve Nurol Makine.

Estonya Ordusu ihale kapsamında suda gidebilen ve önemli oranda dikliğe sahip rampalara tırmanabilme yetisine sahip araçlar istedi. Bu kapsamda Otokar Cobra, BMC Amazon, Nurol Makine ise Yörük ve Ejder Yalçın araçları ile katıldı. Araçların yetenekleri de ihale öncesinde test edilecek. Testlerin sonunda kazananın belirlenmesi ve kazanan firma ile görüşmelerin başlaması bu yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşecek.

Estonya Ordusu yapılan test ve görüşmelerin akabinde ihaleyi sonuçlandıracak. Zırhlı araçlarını ise iki yıl içerisinde teslim alacak. European Defense & Security tarafından yapılan habere nazaran, Estonya Savunma Bakanlığı Zırhlı Teçhizat Müdürü Karmo Saar şu açıklamayı yaptı:

“Tedarikin ana maksadı 2. Tugayı silahlandırmak ve bunun için hem 6×6 hem de 4×4’ten 200’den fazla araç teslim etmemiz gerekecek. Hem 6×6 hem de 4×4 devam ediyor, sonuçlar aşikâr değil.”

Cobra, Amazon, Yörük ve Ejder Yalçın. Hangisi daha avantajlı?

Estonya Ordusu için hangisi daha avantajlı gözüküyor şu an için bilemiyoruz. Lakin biz bir kıyaslama yapmak istersek ortaya bir tablo çıkartmamız gerekiyor. İşte sizler için 4 aracında teknik özelliklerinin kıyaslandığı tablo:

Araç Modeli Otokar Cobra BMC Amazon Nurol Makine Yörük Nurol Makine Ejder Yalçın
Uzunluk Yaklaşık 6.15 metre Yaklaşık 5.5 metre Yaklaşık 4.5 metre Yaklaşık 6.65 metre
Genişlik Yaklaşık 2.5 metre Yaklaşık 2.8 metre Yaklaşık 2.5 metre Yaklaşık 2.49 metre
Yükseklik Yaklaşık 2.3 metre Yaklaşık 2.6 metre Yaklaşık 2.1 metre Yaklaşık 2.4 metre
Ağırlık Yaklaşık 9.5 ton Yaklaşık 10.5 ton Yaklaşık 5.5 ton Yaklaşık 13.5 ton
Personel Kapasitesi Sürücü + 10 asker Sürücü + 9 asker Sürücü + 6 asker Sürücü + 10 asker
Maksimum Hız Yaklaşık 110 km/saat Yaklaşık 100 km/saat Yaklaşık 110 km/saat Yaklaşık 120 km/saat
Motor Gücü 350 beygir (standart versiyon) 320 beygir (6 silindirli dizel versiyon) 240 beygir (dizel versiyon) 375 beygir (dizel versiyon)
Zırh Seviyesi Balistik ve mayın müdafaası sunar Balistik ve mayın muhafazası sunar Balistik muhafaza sağlar Balistik ve mayın müdafaası sunar
Silah Sistemleri Geniş bir yelpazede silah sistemleri kullanılabilir 7.62 mm yahut 12.7 mm makineli tüfek, 40 mm bombaatar Genellikle 7.62 mm makineli tüfek Geniş bir yelpazede silah sistemleri kullanılabilir
Manevra Kabiliyeti 60% tırmanma, 30% yan eğim, 70 cm geçme, 210 cm su geçişi 60% tırmanma, 30% yan eğim, 70 cm geçme, 210 cm su geçişi 60% tırmanma, 30% yan eğim, 70 cm geçme, 210 cm su geçişi 60% tırmanma, 30% yan eğim, 70 cm geç

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın…

Avrupa’da Türk hakimiyeti: Estonya 4×4 ihalesi finaline sadece Türk şirketleri kaldı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir