featured

Avrupa’nın en büyük GES’i Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Konya’da açıldı! Yıllık 2 milyon kişinin elektrik ihtiyacı karşılanacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya Karapınar’da hizmete giren Güneş Gücü Santrali’nin açılış merasiminde konuştu. Yatırımın toplam bedelinin 1 milyar dolar olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllık 2 milyon kişinin güç gereksinimini karşılayacağını kaydetti.

“YILLIK 2 MİLYON KİŞİNİN ELEKTRİK MUHTAÇLIĞI KARŞILANACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Karapınar’da 20 bin dönümlük alanda, 1 milyar dolarlık yatırımla kurduğumuz güneş güç santralidir. Kalyon güç tarafından kurulan 1350 megavat gücündeki bu güneş güç santrali, 2 milyon kişinin yıllık elektrik gereksinimini karşılayacak üretim yapacak. Bu tesis dünyanın sayılı Avrupa’nın ve ülkemizin bu alanda en büyük güç santrali unvanına sahiptir.

“YÜZLERİ UMARIZ BİRAZ KIZARIR”

Birileri ‘güneşten niye güç üretilmiyor’, diyerek her şey üzere bu mevzuda da cehaletini sergiliyor. Palavra rüzgarlarıyla elektrik üretebileceklerini sananların yüzleri, Karapınar’a gelip bu tesisi gördüklerinde umarız biraz kızarır. Tüm bu yatırımların kentimize ve siz Konyalı kardeşlerime iyi olmasını diliyorum. Bu yapıtların inşasına vesile olan tüm bakanlıklarımızı belediyelerimizi, firmalarımızı, çalışanlarımızı tebrik ediyorum.

“KAPI KAPI DOLAŞACAĞIZ”

Sevgili Konyalılar tüm bu hizmetlerin ve yatırım atılımlarının devam etmesi için 14 Mayıs çok kıymetli. Onun için çok çalışacağız değil mi? Kapı kapı dolaşacağız değil mi? Zira, Bay Bay Kemal ve ortakları yapmaya değil, yıkmaya, kurmaya değil, bozmaya, teşvike değil, tehdit etmeye geldiklerini her fırsatta söylüyor. Fakat ey Kandil, senin bayrağın yok. Senin ezanın yok. Senin vatanın yok. Senin uzantılarını biz tanıyoruz. Bu millet Allah’ın müsaadesiyle 14 Mayıs’ta vatansız, ezansız, Kur’an’sız olanlara gereken dersi Allah’ın müsaadesiyle verecektir.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / İktisat
Avrupa’nın en büyük GES’i Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Konya’da açıldı! Yıllık 2 milyon kişinin elektrik ihtiyacı karşılanacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir