featured

Avrupa’nın yeni internet ağı Karadeniz’den geçecek!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği (AB), internet ağını yine şekillendiriyor. Rusya-Ukrayna ortasındaki savaş sonrasında Rusya’dan geçen çizgilere olan bağımlılığı azaltmak istiyor. Ortaya çıkan raporlara nazaran AB, Karadeniz’den geçecek bir su altı internet kablosu döşemeyi planlıyor.

Avrupa Birliği, Karadeniz’in altından internet geçirecek

Avrupa Komisyonu’na sunulan yeni bir proje, AB ülkeleri ile Kafkasya bölgesi ortasında inançlı bir dijital irtibatı kurmayı amaçlıyor. Casusluk, bilgisayar korsanlığı ve hırsızlık üzere güvenlik açıklarına karşı internetin Gürcistan üzerinden sağlanması planlanıyor.

AB’ye ulaşan internet kabloları günümüzde Rusya’dan geçiyor. Yeni proje ile Kurul, denizaltı kablosunu stratejik bir tahlil olarak görüyor. Buna 1100 kilometre uzunluğunda olacak denizaltı internet projesinin 45 milyon euroya mal olacağı düşünülüyor. Fakat AB ile Kafkasya ortasındaki ilişkiyi güçlendirecek.

2021 yılında imzalanan bir mutabakatta, Gürcistan’ın dijital altyapısını güzelleştirilmesine karar verilmişti. Avrupa Komisyonu’na sunulan su altı kabloları ise savunmasız yolları aşarak Rusya’yı internet ağından çıkarmış olacak. Bundan ötürü da AB ülkeleri için daha fazla güvenlik ve istikrar sunacak.

Günümüzde Avrupa’da kullanılan “Dream kablosu”, 8700 kilometre boyunca uzanıyor. Almanya, Avusturya, Slovakya, Ukrayna, Kazakistan ve Çin’i birbirine bağlaması için Rusya’dan geçiyor. Yeni internet ağının ise Kafkasya bölgesindeki güce inançlı ulaşımı sağlaması bekleniyor.

Projenin ayrıntıları şimdi muhakkak değil. Hala kıymetlendirme basamağında olduğunu ve uygulama için ihaleye açılmadığını belirtmek gerekiyor.

Peki sizler bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Avrupa’nın yeni internet ağı Karadeniz’den geçecek!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir