featured

Aylar sonra yeniden: ChatGPT yasağı kaldırıldı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

San Francisco merkezli Open Al şirketinin geliştirdiği ChatGPT, son vakitlerde gündemin düşmeyen isimlerinden biri oldu. Birçok mevzuda kullanıcılarla sohbet edebiliyor olmasıyla günlük hayatın çabucak hemen her yerinde kullanılan yapay zeka, geçtiğimiz aylarda New York okullarında yasaklandı. Bugünkü haberlere nazaran ise New York okullarındaki ChatGPT yasağı kalktı.

New York okullarındaki ChatGPT yasağı kalktı

Bu yılın başlarında New York Kenti Eğitim Departmanı, yapay zeka robotunun öğrencilerin eğitimine ziyan vereceği tasasıyla ChatGPT’yi yasakladı. Bununla birlikte artık New York’ta yer alan okulların bünyesindeki aygıtlarda bu robotu erişim yasağı geldi. Departman sözcüsü ise bu yasağın nedenini, içeriğin güvenliği ve doğruluğunun kesin olmaması halinde açıkladı.

Bugünkü haberlere nazaran ise New York okullarındaki bu yasak kalktı. Haber, New York Kenti Devlet Okulları Rektörü David Banks‘ten geldi. Rektör, bir köşe yazısında bu haberi duyurdu. Banks, başlardaki yapay zeka programlarıyla ilgili birinci ihtarın haklı olduğunu belirtti. Fakat okul sisteminin şu anda yeni teknolojiyi araştırdığını da ekledi.

Bunların yanı sıra David Banks, artık programları müfredata entegre etmek için çalışacaklarını da yazdı. Ayrıyeten rektör, bir karara varmak için teknoloji ve eğitim uzmanlarına danıştıklarını ve öğrencilere yapay zekanın avantajlarıyla dezavantajlarını öğretmeye hazır olduklarını belirtti.

“Ülkemiz potansiyel olarak üretken yapay zekanın yönlendirdiği değerli bir toplumsal değişimin eşiğinde. Ülkemizde sosyoekonomik uçurumların daha da büyümesini önlemek için bu teknolojinin yararlarının adil bir halde dağıtıldığından emin olmalıyız.”

Tüm bunların dışında ChatGPT üzere yeni AI programlarını yükselişi birçok yetkiliyi endişelendiriyor. Olumsuz tesirlerin önüne geçmek için de bu programların düzenlenmesi gerektiğini lisana getiriyorlar. Ayrıyeten birtakım yetkililer de yasağı kaldırma kararının yanlışsız bir hareket olduğunu söz etti ve “Gençlerimizi gelmekte olan yeni dünyaya hazırlamamız gerekiyor” cümlelerini kurdu.

Peki, siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce ChatGPT yasağının kalkması hakikat bir karar mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Aylar sonra yeniden: ChatGPT yasağı kaldırıldı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir