featured

AYM’nin “iptal” kararı Resmi Gazete’de! Pandemide ödenen cezaların geri alınması yolu açıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs pandemisi devrinde kesilen cezalara ait Anayasa Mahkemesine yapılan itirazın karar metni Resmi Gazete’de yayımlandı.

AYM’DEN İPTAL KARARI

Anayasa Mahkemesi kararında, “…tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez” ibaresinin Anayasa’ya karşıt olduğuna ve iptaline karar verildiği belirtildi.

CEZALARIN GERİ ALINMASININ YOLU AÇILDI

Böylece, pandemide ödenen maske takma zaruriliği ve başka yasaklara ait idari para cezalarının geri alınmasının yolu açıldı.

“ANAYASA’YA KARŞIT OLDUĞUNA KARAR VERİLDİ”

Kararda, “Anayasa Mahkemesi 3/11/2022 tarihli ve 7420 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Birtakım Kanun ve Kanun Kararında Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un süreksiz 4. hususunun ikinci cümlesinde yer alan “…tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez.” ibaresinin Anayasa’ya ters olduğuna ve İPTALİNE oyçokluğuyla karar verildi” denildi.

CEZALAR İPTAL EDİLMİŞTİ

Geçtiğimiz yılın sonlarında Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığı tarafından hazırlanan tahsilat genel bildirimleri, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Tahsilat bildirimine nazaran, maske başta olmak üzere salgının yayılmasını önlemek hedefiyle alınan önlemlere uyulmaması nedeniyle 11 Mart 2020 ile 9 Kasım 2022 tarihleri ortasında verilen para cezaları silindi. Buna nazaran, 9 Kasım 2022’den evvel yapılmış ceza ödemelerinin iade edilmemesine karar verilmişti.

AYM’nin “iptal” kararı Resmi Gazete’de! Pandemide ödenen cezaların geri alınması yolu açıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir