featured

Bağdat’ta İsveç Büyükelçiliği’ne saldırı! Binayı ateşe verdiler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Irak‘ın başşehri Bağdat‘ta Şii dini ve siyasi başkan Mukteda es-Sadr’ın önderi olduğu Sadr Hareketi’ne bağlı kümeler, İsveç Büyükelçiliği binasına girerek birtakım kısımlarını ateşe verdi.

SİYAH DUMANLAR YÜKSELDİ

Sadr Hareketi yandaşları, İsveç Büyükelçiliği yakınlarına gelerek Kur’an-ı Kerim’e yönelik hareketleri protesto etti. Protestocular, İsveç Büyükelçiliği binasının kimi kısımlarını yaktı. Binadan siyah dumanlar yükseldi.

BETON BARİYERLERİ YIKTILAR

Iraklı protestocular, büyükelçilik etrafına kurulan beton bariyerleri yıkarak içeri girmişti. Sadrcılar daha evvel de İsveç Büyükelçiliği binasını basarak hareket düzenlemişti.

IRAK DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN KINAMA MESAJI

Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan, Sadr Hareketi önderi Mukteda es-Sadr taraftarlarınca İsveç Büyükelçiliği’nin ateşe verilmesiyle ilgili açıklama yapıldı. “Dışişleri Bakanlığı, İsveç’in Bağdat Büyükelçiliği binasının yakılmasını şiddetle kınıyor” denilen açıklamada, “Bu hareket, diplomatik misyon temsilciliklerine atak ve güvenliğini tehdit etme kapsamına giriyor” sözüne yer verildi.

“EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRENLER CEZALANDIRILACAK”

Açıklamada ayrıyeten, hükümet tarafından, İsveç Büyükelçiliği’ne yönelik aksiyonu gerçekleştirenlerin bulunup maddelere nazaran cezalandırılması ve olayın perde ardının aydınlatılması için güvenlik güçlerine soruşturma başlatma talimatı verildiği de bildirildi.

İşte olay bölgesinden kareler;

Kaynak: AA / Haydar Karaalp – Dünya
Bağdat’ta İsveç Büyükelçiliği’ne saldırı! Binayı ateşe verdiler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir