featured

Bakan Bilgin: İngiltere’de 5 saat deneniyor, Türkiye’de de çalışma saatlerini yeniden düzenlemeliyiz

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde dikkat çeken bir bildiri verdi. Haftalık 45 saat olan çalışma mühletinin kısaltılması gerektiğini belirten Alım, “Çalışma saatlerini tekrar düzenlemek zorundayız” dedi.

“EMEKÇİLERİN ÜRETTİKLERİ HİZMET KATLANARAK ARTTI”

Bilgin, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Bu 8 saat talebinin olduğu devir hepimizin bildiği üzere sanayi çağının başladığı periyottu. Herhalde ortaya giren bu teknolojik değişimle, bu teknolojik ihtilalle emekçilerin, işçilerin, hizmet dalında çalışan işçilerin ürettikleri kıymet, ürettikleri eser, ürettikleri hizmet katlanarak artmıştır.

“ÇALIŞMA HAYATIMIZI YİNE DÜZENLEMEK DURUMUNDAYIZ”

Bunun için artık günümüzde tartışılması gereken, bu 1 Mayıslarda tartışılması gereken birinci şey çalışma müddetlerinin hala sanayi çağının başlangıcında talep edilen 8 saat civarında kalması olabilir mi? Elbette açıkça olamaz. Münasebetiyle biz Türkler de çalışma hayatımızı modernize ederek çalışma müddetlerinin tekrar daha insani kurallarda, emeğin verimliliğini ünite verimliliğindeki artışı dikkate alarak tekrar düzenlemek durumundayız.”

“İNGİLTERE’DE 5 SAAT DENEMESİ YAPILIYOR”

İngiltere’de 6 saat uygulamasına geçildiğini belirten Alım, “5 saat denemesi yapılıyor. Dünyanın birçok yerinde, bu çalışmalar yapılıyor. 1 Mayıs’ta bunları düşünerek çalışma alakaları üzerinde tartışmamız gerekir” tabirlerini kullandı.

Bakan Bilgin: İngiltere’de 5 saat deneniyor, Türkiye’de de çalışma saatlerini yeniden düzenlemeliyiz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir