featured

Bakan Bilgin temmuzda yapılacak asgari ücret zammıyla ilgili ilk kez rakam paylaştı: 500 dolar civarına yükseltmemiz gerekir

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Haber Küresel canlı yayınında ekonomi gündemine ait açıklamalarda bulundu. Bakan Alım kamu emekçisinin zampazarlığı ve minimum fiyat artırımına ait dikkat çeken tabirler kullandı.

“RAKAMI YARIN PAYLAŞACAĞIZ”

“TEMMUZDA DA BİREBİRİNİ YAPACAĞIZ”

Temmuz ayında taban fiyata artırım yapılacağını belirten Bakan Alım, “Asgari fiyat yalnızca en düşük fiyatı belirlemiyor. Minimum fiyatı üst çıkardıkça, bütün fiyatlar üst gerçek çıkıyor. ‘Siz taban fiyatı yüzde 70 artırdığınız vakit üsttekiler de yüzde 70 artış bekliyor’ diyorlar. Taban fiyatla ilgili bir tarihi bir adım attık, geliri vergi dışı bıraktık. Minimum fiyattan 1 buçuk yıldır vergi alınmıyor. Temmuzda gerçek alım gücünü koruyacak formda düzenleyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek düzeye çıkaran bir düzenleme yaptık ocak ayında, temmuzda da birebirini yapacağız. Benim oradaki yaklaşımım şudur, aşağı üst 500 dolar civarında, ona denk bir taban fiyat düzenlemesi yapmamız gerekir. Çalışmalarımız hazır.” tabirlerini kullandı.

“KİMSENİN BİR HAK KAYBI YOK”

EYT’lilerle ilgili de konuşan Bakan Alım, “EYT yaklaşık 20 yıllık bir sıkıntıydı. Cumhurbaşkanımız nerdeyse 3 yıl evvel benim bu hususla ilgili bir çalışma yapmamı istedi. O vakit yaş ortalaması düşüktü, sistem bunu kaldıracak durumda değildi. Bunu beşerler anlamıyor, saçma sapan laflar söylüyorlar. Biz hazırlığı pandemi öncesinde yapmaya başladık. Yaş ortalaması 50 oldu, daha düşük olsaydı yapamazdık. Uygun vakit bu, biraz daha beklenebilirdi lakin bu haksızlık bir an evvel giderilsin istedik. 50 yaş dengeyi yürütebileceğimiz bir yaş. Yaklaşık 1 milyon civarında kişinin maaşları bağlandı, bağlanamayanlar süratle bağlanıyor, ikramiyelerini alacaklar. Bağlanmayanlar hem ikramiyelerini, hem de birikmiş maaşlarını alacaklar. Kimsenin bir hak kaybı yok. Çıraklık biraz farklı bir husus, onlarla ilgili bir kıymetlendirme yapılabilir ancak staj büsbütün farklı bir bahis. Staj iş akdini kapsayan bir şey değil, eğitimin bir modülü.

Bakan Bilgin temmuzda yapılacak asgari ücret zammıyla ilgili ilk kez rakam paylaştı: 500 dolar civarına yükseltmemiz gerekir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir