featured

Bakan Bolat: İkinci eller, sıfır araç fiyatını geçmeyecek, Temmuz-Ağustos gibi fiyatlar dengelenir

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti küme toplantısı öncesi soruları yanıtlayan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, internet ortamında satılan ikinci el araç fiyatlarının sıfır araç fiyatını geçemeyeceğini açıkladı. Bolat, “Bu bahse ait tüm online satış siteleri ile de görüşüldü. Temmuz-Ağustos üzere fiyatlarda dengelenmeyi göreceğiz” sözlerini kullandı.

“TEMMUZ-AĞUSTOS ÜZERE FİYATLARDAKİ DENGELENMEYİ GÖRECEĞİZ”

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, AK Parti küme toplantısı öncesinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İnternet ortamında satılan ikinci el araç fiyatlarına ait soruya cevap veren Bakan Bolat, “İnternet ortamında satılan ikinci el araç fiyatı sıfır araç fiyatını geçemeyecek. Bu bahse ait tüm online satış siteleri ile de görüşüldü. Temmuz-Ağustos üzere fiyatlarda dengelenmeyi göreceğiz” dedi.

“6 AY VE 6 BİN KM” UYGULAMASININ MÜDDETİ UZATILDI

Ticaret Bakanlığı, “6 ay ve 6 bin kilometre” düzenlemesinin kapsamını da genişletti. Buna nazaran fahiş fiyat artışı ve stokçuluğa karşı uygulamanın mühleti 1 Ocak 2024”e kadar uzatıldı. Ticari faaliyet olarak bedellendirilen ferdî araba satışları da 6 ay 6 bin kilometre sonu kapsamına alındı.

“AMAÇ, HAKSIZ VE REKABETÇİ UYGULAMALARIN ÖNÜNE GEÇMEK”

Ticaret Bakanlığı”nın açıklamasının tamamı şu halde: “Ülkemizin en güçlü olduğu bölümlerden biri olan Otomotiv kesiminde üretim, istihdam, ihracat ve satışlar noktasındaki olumlu gelişmelerden memnuniyet duyuyoruz. Bununla bir arada, otomotiv kesimimizde son birkaç aydır arz talep istikrarına karşıt biçimde cereyan eden fahiş fiyat oluşumlarının ve haksız ticari uygulamaların önüne geçmek ve rekabetçi, adil ve istikrarlı bir piyasa yapısını yine tesis ederek, motorlu kara taşıtı alım satımında nizamlı işleyişi sağlamak emeliyle, Ticaret Bakanlığımız ile otomotiv bölümünün yetkili kuruluşları olan otomotiv üretici ve distribütörleri, yetkili bayiler ve oto galeri temsilcileri ile Ticaret Bakanlığımızda 19 Haziran 2023 tarihinde kapsamlı görüşmeler yapılmıştır.

“İLAVE ÖNLEMLERİN ALINMASI MECBURÎ HALE GELDİ”

Otomotiv alım satımlarında bir müddettir kimi firmalarca yürütülen stokçuluk ve fahiş fiyat uygulamalarıyla uğraş kapsamında, bugüne kadar yürüttüğümüz ağır kontrol önlemlerine ek olarak, Ticaret Bakanlığımızca otomotiv dalı temsilcilerinin görüşleri de dikkate alınarak, haksız yararlara ve tüketici mağduriyetlerine sebep olan uygulamaların ortadan kaldırılmasına yönelik ek önlemlerin alınması zarurî hale gelmiştir. Bu çerçevede;

1- Otomotiv bölümünde yaşanan çok ve fahiş fiyat artışı, stokçuluk ve kimi haksız ticari uygulamalarla gayrette yarar sağladığı bedellendirilen “6 Ay 6 bin kilometre” kısıtlamasına ait düzenlemenin uygulama müddeti 1 Ocak 2024 tarihine kadar 6 ay müddetle uzatılmıştır.

2- Ticari faaliyet olduğu bedellendirilen tüm ferdî satışlar “6 ay-6 bin kilometre” kısıtlama düzenlemesi kapsamında, Bakanlığımızca sistemli olarak denetlenecek, mevzuata karşıtlık halinde bu satıcılar hakkında idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıyeten, anılan satışlara ait kayıtlar ile kontrol sonuçları kayıt dışı çıkarın vergilendirilmesini sağlamak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı ile sistemli olarak paylaşılacaktır.

3- İnternet ortamında verilen ikinci el motorlu kara taşıtı ilanlarındaki fahiş fiyatların ortadan kaldırılmasına yönelik önlemler alınacaktır.

4- Ticaret Bakanlığımızca bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da motorlu kara taşıtı satışlarında yetkili bayi, oto galeri ve kişisel satıcılar düzleminde fahiş fiyat oluşumuna yol açan uygulamalar ile 6 ay 6 bin kilometre kısıtlamasına ait ağır kontrollerimize devam edilecektir.

TOPLAMDA 35 MİLYON 110 BİN TL CEZA KESİLDİ

Bu kapsamda bugüne kadar, pazarlama ve satış kısıtlamasına ters süreç tesis eden işletmelere toplam 35 milyon 110 bin 527 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Ayrıca, stokçuluk uygulamaları kapsamında, 2021 ve 2022 yıllarında 15 yetkili bayiye toplam 8 Milyon 292 Bin 360 TL, geçtiğimiz Mayıs ayında tüketicilerin sıfır kilometre taşıtlara erişimini zorlaştırıcı uygulamalarda bulunduğu tespit edilen 4 yetkili bayiye toplam 17 Milyon 834 Bin 400 TL idari para cezası uygulanmış; Haziran ayı içinde ise müşterilerden taşıtın liste fiyatının üzerinde fiyat talep ettiği yahut müşterileri aksesuar almaya zorladığı tespit edilen 10 yetkili bayiye toplam 49 Milyon 44 Bin 600 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. Ek olarak, idari para cezası uygulanan 4 yetkili bayinin ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki evrakları iptal edilmiştir. Böylece, stokçuluk faaliyetlerine karşı gerçekleştirilen kontroller sonucunda Haksız Fiyat Kıymetlendirme Heyeti tarafından bugüne kadar toplam 75 Milyon 171 Bin 360 TL idari para cezası uygulanması kararı alınmıştır. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat
Bakan Bolat: İkinci eller, sıfır araç fiyatını geçmeyecek, Temmuz-Ağustos gibi fiyatlar dengelenir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir