featured

Bakan Bolat’tan ikinci el araç mesajı: Tedbili kıyafetle bayi denetimi yapıldı, fiyatlar gevşiyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sıfır otoyu geçen ikinci el piyasasında fiyatların alınan tedbirlerle gevşemeye başladığını açıkladı. Bolat, “İlk icraat olarak tebdili kıyafetle bayiler ve galeriler üzerinde ağır kontrollere girdik. Arkadaşlarımız tespit ettikleri haksız, uygunsuz faaliyetler, stokçuluk faaliyetine ceza kestiler. Birkaç hafta vakit alacak, lakin doğal inşallah burada istikrarı sağlayacağız. Yaklaşık 4 bin 800 kişi 50’den fazla satış yapmış. Bunlardan savunma istendi ve gerekli savunmaları alınıyor, cezalar kendilerine gönderilecek.” dedi.

“İKİNCİ EL SATIŞINDA GEVŞEME VAR”

Medya temsilcileriyle buluşan Bakan Bolat, otomotiv bölümünden besin kontrollerine kadar birçok mevzuda soruları yanıtladı. Otomotivde ikinci el piyasasına yönelik alınan tedbirlerle ilgili bilgi veren Bolat, şunları anlattı:

“Alevli bir husus olduğunu gözlemledik ve birinci icraat olarak tebdili kıyafetle bayiler ve galeriler üzerinde ağır kontrollere girdik. Arkadaşlarımız tespit ettikleri haksız, uygunsuz faaliyetler, stokçuluk faaliyetine ceza kestiler. Bayilerin bir kısmının stokladıkları araçları artık mecbur kalıp piyasaya sürmeye başladıklarını ve araç yok dedikleri müşterilerini ve hatta galerileri arayıp, araç var, almak ister misiniz dediklerini müşahede ediyoruz. İkinci el satışlarında satışların gevşediğini müşahede ediyoruz.

“GEREKLİ SAVUNMALAR ALINIYOR, CEZA KESİLECEK”

Biz son 2 haftadır bayramdan çabucak evvel başlattığımız, aldığımız önlemlerle bu hususta çok değerli düzenlemeler yaptık. Kesimlerin içinde gerekli temaslar kuruyoruz fiyatlar noktasında ve satışlar noktasında bilgi alıyoruz. Fiyatlar noktasında da daha yüksek olan ikinci el satışların sıfır araç satış fiyatına hakikat, aşağı gerçek bir ivme kazandığı müşahedesini yaptık. Birkaç hafta vakit alacak, fakat alışılmış inşallah burada istikrarı sağlayacağız. Yaklaşık 4 bin 800 kişi 50’den fazla satış yapmış. Bunlar ya kendileri ferdi ya galeriler ya da bayilerin yanında çalışanlar, işte akrabaları vesaire üzerinden yapılan satışlar olduğu anlaşılıyor. Bunlardan savunma istendi ve gerekli savunmaları alınıyor, cezalar kendilerine gönderilecek.

“İKİNCİ EL OTO İTHALATI GÜNDEMDE DEĞİL”

Otomotiv ithalatında geçen yıla nazaran yüzde 75 artış var. Sayı olarak geçen yılın birebir devrine nazaran 11 milyar dolar artış var. Bu manada ikinci el oto ithalatı noktasında rastgele bir çalışma yapılmadı. Bu bahis yalnızca bakanlığımızın konusu değil Cumhurbaşkanı’mız başta olmak üzere istişarelerle karar verilebilecek bir mevzu. Şimdilik bu türlü bir husus gündemimizde değil.

STOKÇULARA 198 MİLYON TL CEZA

Fahiş fiyat artışı ve stokçulukla kararlılıkla gayret ediliyor. Bu kapsamda, hukuksal düzenlemeleri gecikmeksizin hayata geçiriyor, saha kontrollerini aralıksız sürdürüyoruz. Fahiş fiyat artışı ya da stokçuluk yapan bin 920 işletmeye toplam 198,2 milyon TL ceza uyguladık” diye konuştu.

Bakan Bolat’tan ikinci el araç mesajı: Tedbili kıyafetle bayi denetimi yapıldı, fiyatlar gevşiyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir